VZP už nepřiplácí na antikoncepci
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) nepřiplácí od 1. ledna na hormonální antikoncepci. Novinářům to řekl mluvčí VZP Jiří Suttner. Podle něj to vyžadují schválené změny legislativy. Zatím ale není zcela jasné, zda s proplácením antikoncepce končí i všechny ostatní pojišťovny. "V tuto chvíli nemohu říct, jestli to budou hradit," řekl ČTK ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.
Ministerstvo zdravotnictví ale podle něj opravdu usiluje o to, aby tato praxe skončila. "Fakt je ten, že ve zdravotně pojistných plánech na rok 2006 to (připlácení na hormonální antikoncepci) všichni mají a tyto plány zatím nejsou schváleny," řekl. O plánech se podle něj "intenzivně jedná".
Suttner uvedl, že s příspěvky končí i určitá prevence. VZP podle něj podmiňovala příplatky tím, že ženy chodily na pravidelné gynekologické prohlídky. Podle Gajdáčka to ale dělaly i ostatní pojišťovny.
Gajdáček také uvedl, že ministerstvo na jednu stranu nechce ve zdravotně pojistných plánech schválit příspěvky na hormonální antikoncepci, na druhou stranu ale "vyhlašuje nějaké národní programy prevence". Myslí si, že by bylo lepší postup pojišťoven a státu sladit, než rovnou něco zakazovat.
Odstupující ředitelka VZP Jiřina Musílková již dříve uvedla, že zrušení drobných výhod a příspěvků může její pojišťovnu připravit o klienty. Pokud by totiž zaměstnanecké pojišťovny dál některé bonusy svým pojištěncům poskytovaly, mohli by lidé od VZP začít odcházet k nim. Pojišťovna by tak podle Musílkové ztratila hlavně klienty, kteří vydělávají a odvádějí do zdravotního pojištění vyšší částky. Příjem z odvodů je podle VZP mnohonásobně vyšší než vydané příspěvky.
Antikoncepci si pořizují ženy v aktivním věku, hradí si ji. VZP jim po předložení účtů z lékárny část peněz vracela. Podle Mladé fronty Dnes ročně za antikoncepci zaplatila 110 milionů.
Ministerstvo zdravotnictví představilo minulý týden své nové preventivní programy. Chce v nich přispět k předcházení chorobám, jejichž včasné odhalení může znamenat úplné vyléčení i ušetření peněz za nákladnou pozdní léčbu. Zaměří se na rakovinu plic, děložního čípku, střeva a konečníku a na obezitu. Ministr David Rath počítá s tím, že se VZP bude na těchto programech podílet. Prevenci má dál dělat jen v součinnosti s ministerstvem. Ozdravné pobyty VZP pro dětské i dospělé pacienty by měly zůstat zachovány, změní se ale jejich kritéria.
Zdroj: ČTK