VZP tlačí na zrušení nevytížených lůžek na Olomoucku
Pokud bude malý pacient ze Šternberska potřebovat hospitalizaci, například po odstranění nosní mandle, bude muset do Olomouce.
I tak mohou dopadnout jednání mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) a vedením nemocnice o rušení akutních nemocničních lůžek. A nejen ve Šternberku. Právě dětská oddělení jsou největším oříškem. Oproti tomu budoucí maminky z Jesenicka se nemusejí bát, že by dítě neodrodily v tamní porodnici, i když oddělení podle VZP nesplňuje požadovaný počet porodů za rok.
VZP již několik týdnů vede jednání s nemocnicemi o možném rušení akutních lůžek v Česku. Podmínkou pro to, aby péče byla proplácena ze zdravotního pojištění, je jejich minimálně 75procentní vytíženost, hranice 500 porodů ročně nebo například nejméně 200 odoperovaných kyčelních kloubů. Jestliže oddělení nepodkročitelný minimální počet výkonů nesplňuje, VZP smlouvu neuzavře. Zefektivnění akutního lůžkového fondu je podle ministerstva a plátce nutné. Část těchto postelí se převede na lůžka následné a dlouhodobé péče. Celkově má zeštíhlení přinést úspory.
Pokračování na straně 2
VZP tlačí na zrušení nevytížených lůžek
"V tuto chvíli jsme na změnách dohodnuti pouze s hranickou nemocnicí, kde dochází k vytvoření spojeného lůžkového fondu. Pro pacienty se nezmění nic," informovala ředitelka odboru zdravotní péče olomoucké pobočky VZP Milena Křivinková. K dohodě se blíží jednání i s největší nemocnicí v Olomouckém kraji – Fakultní nemocnicí Olomouc. "Nedochází k uzavření žádného oddělení, končí lůžka, která jsou nadbytečná, deset až patnáct lůžek na některých odděleních. Ani v tomto případě by se změna neměla dotknout pacientů," sdělila.
Ostatní nemocnice jednání o rušení lůžek s VZP stále vedou. Oříškem jsou podle všeho hlavně dětská oddělení. V Šumperku rovněž VZP vidí problém na ORL a očním. Řešením by mohl být podobně jako v Hranicích spojený lůžkový fond, konkrétně v případě ORL s chirurgií. "Oční oddělení již bylo redukováno v Prostějově a Přerově.
Dnes je většina výkonů řešena ambulantní cestou a zásadní operativu provádí fakultní nemocnice. I v případě očního oddělení v Šumperku budeme jednat o tom, aby bylo zahrnuto v rámci spojeného lůžkového fondu. Hospitalizovaných pacientů je skutečně minimum," vysvětlila ředitelka.
Zrušení akutních lůžek spojením lůžkového fondu v rámci chirurgických nebo interních oborů je podle VZP výhodné i pro nemocnice. "Lůžka nezejí prázdnotou, ale jsou efektivně využívána. Navíc pojišťovna potom nevyžaduje takové množství personálu, ovšem každá odbornost musí být dostatečně zajištěna příslušnými odbornými lékaři," uvedla Milena Křivinková.
Jenže v případě dětského oddělení, kde po baby boomu došlo k poklesu počtu hospitalizací, je spojování lůžek složité. Rodiče se sice nemusejí obávat, že by jediným zařízením pro hospitalizaci nemocného dítěte v Olomouckém kraji byla dětská klinika fakultní nemocnice, na rušení některých oddělení ale může skutečně dojít.
"Samozřejmě spojit dětské oddělení s jiným je složité. Momentálně jednáme s odbornou společností o možnosti spojení s lůžkovým fondem neonatologie. Narážíme však na problém skloubení zdravých narozených dětí s nemocnými dětmi z dětského oddělení. Vše je v tuto chvíli v jednání," sdělila ředitelka a ujistila, že i v případě dětského oddělení bude VZP respektovat místní a časovou dostupnost péče.
Právě citelné zhoršení dostupnosti péče rozhodlo v případě jesenické porodnice o tom, že zůstane zachována, i když podle VZP nesplňuje minimální počet porodů za rok. "V této oblasti ani není možné počet porodů naplnit. Porodnici však není možné zavřít. Gynekologická společnost je již připravena udělit výjimku," sdělila Milena Křivinková.
VZP se chce se všemi nemocnicemi dohodnout na redukci akutních lůžek do konce prvního pololetí. "Poté nás čeká optimalizace v oblasti následné lůžkové péče, LDN, odborné léčebné ústavy a lázně," dodala.
Olomoucký deník Alena Tauberová
Zdroj: Olomoucký deník