Přeskočit na obsah

VZP se nebrání ustavení center

Vyšší účinnost léčby rakoviny, lepší využití peněz i adresnější přidělování drahých léků pacientům by měla zajistit specializovaná síť onkologických pracovišť. O její vznik usiluje Česká onkologická společnost. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se ustavení center podle svého ředitele Pavla Horáka nebrání.

Onkologové dosavadní financování léčby kritizují. Podle nich se kvůli lékovým a úhradovým vyhláškám několik set nemocných nedostalo k moderním lékům. VZP s nemocnicemi o úhradách péče nyní jedná, smlouvy by měly být uzavřeny zhruba do měsíce.

Podle předsedy České onkologické společnosti Jiřího Vorlíčka je soustředění léčby nádorů do center výhodné jak ekonomicky, tak hlavně pro pacienty. "Kdo léčí zhoubné nádory častěji, léčí je lépe," uvedl Vorlíček. Podle něj rakovinu léčí všech 200 nemocnic v Česku. Již dříve uvedl, že úroveň pracovišť se liší. V některých mají pacienti prý výrazně vyšší šance přežít.

Vznik sítě 18 center, jejichž kvalitu onkologická společnost garantuje, brzdí podle Vorlíčka zatím "legislativní problémy". Seznam vybraných pracovišť je na adrese www.linkos.cz.

Podle lékové vyhlášky pojišťovna plně hradí vybrané léky. Od srpna platí klesající marže. U ceny přípravků nad 5000 korun činí deset procent. Podle úhradových vyhlášek by pak lékaři měli dostávat za stejnou péči o pět procent víc peněz než loni.

VZP by podle Horáka ráda od příštího roku začala s adresným financováním určitých diagnóz. Peníze na léčbu rakoviny by přesunula z menších nemocnic právě do odborných center. Horák řekl, že by se pojišťovna chtěla s odborníky shodnout i na odhadu počtu lidí, kteří by měli nákladnou péči dostat. "Na jednu stranu je potřeba zajistit péči. Na druhou ale není možné připustit, aby některé léky byly podávány neúčelně nebo v případech, kdy se lékař nemocnému zdráhá oznámit, že další léčba skutečně smysl nemá, a radši zvolí tu variantu podávání mimořádně drahého léku," řekl Horák. Podle něj by takové případy nebyly při adresném hrazení možné.

Léčba moderními preparáty stojí pro jednoho pacienta stovky tisíc korun ročně. Podle Vorlíčka nynější financování udržuje pacienty v nejistotě. "Akceptoval bych, kdyby se řeklo, že Česká republika nemá peníze na všechno. To je ale politické rozhodnutí," řekl profesor Vorlíček. Také podle Horáka společnost případnou spoluúčast pacientů na hrazení péče zatím řešit nechce. "Společnost se chce tvářit, že péče je bezplatná, a v této iluzi chce žít," dodal ředitel VZP.

Podle Vorlíčka by několik miliard korun na nákladnou léčbu vážných chorob přineslo jen to, kdyby se z pojištění neplatily levné léky na nachlazení a nemocní si je uhradili sami. Předseda onkologické společnosti míní, že by lidé měli vědět, na co se peníze z pojištění používají a na co stačí. Vyšší nároky by pak mohlo uhradit komerční zdravotní připojištění, které zatím v ČR nefunguje.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…