Přeskočit na obsah

VZP proti vracení peněz záchrance

Právníci Všeobecné zdravotní pojišťovny jsou přesvědčeni, že nejnovější rozhodnutí Ústavního soudu neřeší to, zda má VZP vracet karlovarské záchranné službě 540.000 korun. VZP je záchrance strhla s odkazem na regulace, jež byly při úhradách překročeny. Mluvčí karlovarské záchranky Lukáš Hutta naopak soudí, že VZP musí peníze záchrance vrátit a nemůže se ani domáhat vrácení údajných přeplatků za rok 2001 ve výši tři miliony korun.

Podle právníků VZP se Ústavní soud nezabýval "hmotněprávní stránkou věci". Zamítl pouze ústavní stížnost VZP, že soudy přistupují jinak k VZP a zaměstnaneckým pojišťovnám. Na rozdíl od VZP totiž zaměstnanecké pojišťovny u soudů spory se záchrankami vyhrávají.

"Jinak řečeno, Ústavní soud řekl, že když dva dělají totéž, není to totéž, což by však podle našeho názoru v rovině práva ústavního platit nemělo," řekl jeden z právníků VZP.

Největší pojišťovna podle něj nadále trvá na tom, že rozdílným přístupem soudů je porušen princip rovnosti účastníků systému veřejného zdravotního pojištění. "Nicméně rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme," zdůraznil právník.

Pokud některá zdravotnická zařízení interpretují rozhodnutí Ústavního soudu jinak, pohybují se podle právníka VZP "v rovině čirých spekulací". Z rozhodnutí totiž lze podle něj vysledovat jen "velmi vágně formulovaný, nijak nestrukturovaný a kusý závěr, že paušální úhrada není zálohovou platbou následně vyúčtovatelnou".

Podle Hutty by vyjádření Ústavního soudu mohlo znamenat zásadní průlom v rozhodování soudů ve sporech mezi zdravotnickými zařízeními a VZP ohledně vrácení či nevrácení přeplatků za paušální úhrady.

VZP začala po záchranářích vymáhat peníze koncem roku 2003. Argumentovala tím, že platila záchranným službám více peněz, než by měla. Podle nálezu ministerstva financí záchranky v letech 2001 a 2002 přeplatila o zhruba 220 milionů korun, když při paušální platbě překročila cena bodu stanovenou maximální hodnotu.

Pojišťovna vymáhala peníze po provozovatelích 44 zdravotnických záchranek, spor provázely desítky žalob. Nejvyšší soud rozhodl na rozdíl od některých nižších soudů ve prospěch VZP s tím, že zákon o cenách ministerstva financí je nedotknutelný, i když ministerstvo zdravotnictví svými vyhláškami rozhodlo jinak. Potvrdil to i v případě karlovarské záchranky.

Nejvyšší soud však současně prohlásil, že se VZP nemůže dovolávat neplatnosti smlouvy, kterou sama připravila a podepsala. "Pro případ, že by předmětná smlouva byla neplatná pro rozpor s cenovým předpisem, nemůže se neplatnosti dovolávat ten, kdo ji sám způsobil, tudíž v daném případě zdravotní pojišťovna," uvedl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…