VZP: Preskripce inkontinenčních pomůcek bude pro lékaře i pacienty přehlednější
Cílem připravované změny je provázat jednotlivé inkontinenční pomůcky (zdravotnické prostředky skupiny 02) se stupněm inkontinence u daného pacienta.
„Před pokládáme, že lékaři mají ve zdravotnické dokumentaci poznamenáno, kterým stupněm inkontinence pacient trpí. A inkontinenční pomůcky budou nově v číselníku (Číselník VZP – ZP, rovněž označován jako číselník PZT) prezentovány v jednodušší a srozumitelnější podobě právě ve vztahu ke stupni inkontinence,“ zdůrazňuje MUDr. Taťána Soharová, ředitelka Odboru léčiv a zdravotnických pro středků VZP ČR.
Výše úhrad těchto pomůcek se nemění, jiná bude pouze struktura, ve které je lékař či pacient najdou v číselníku zdravotnických prostředků.
Pomůcky v měsíčních balíčcích
Pomůcky budou v číselníku nově uváděny v měsíčním balení podle frekvenčního i úhradového limitu daného zákonem o veřejném zdravotním pojištění. Úhrada je totiž vázána právě na období jednoho měsíce, pomůcky se ale nyní v číselníku objevují v různých baleních, která tomuto časovému období neodpovídají. „Některé firmy je nabízejí v balení na měsíc, ale jde spíše o výjimky,“ poznamenává T. Soharová.
Lékař by se díky novému uspořádání číselníku měl lépe zorientovat v nabídce pomůcek. VZP už požádala výrobce, aby navrhli, co by podle nich měly balíčky obsahovat. „Ve spolupráci s námi vytvářejí balíčky podle svých zkušeností, jak jsou dané pomůcky využívány,“ říká T. Soharová. Budou existovat jak balíčky s jedním druhem pomůcky, tak v některých případech i balíčky kombinované – s více druhy pomůcek. U každého balíčku pak bude v číselníkovém poli SKP (skupina postižení) uveden stupeň inkontinence.
VZP tuto změnu už od ledna projednává s výrobci, aby se na ni dokázali připravit. Kromě vytváření balíčků na jeden měsíc bude také znamenat, že některé produkty zmizí z číselníku úplně. „Na trhu se už některé výrobky vůbec nevyskytují, nebo jsou zastaralé. Chceme, aby v číselníku byly uvedeny pouze ty, které se opravdu prodávají a jsou aktivně využívány,“ podotýká T. Soharová.
V tuto chvíli se v číselníku nacházejí například intimní vložky, které jsou pro jakýkoliv stupeň postižení u inkontinence v podstatě nepoužitelné.
Akcentují se potřeby pacientů
Pacient by tak díky novým balíčkům měl dostat pomůcky, které přesně odpovídají závažnosti jeho potíží. Počítá se přitom s tím, že v budoucnu se bude o podobě balíčků opět diskutovat s cílem reflexe zpětné vazby z trhu – VZP podobně kontinuálně reviduje i ostatní skupiny zdravotnických prostředků. „Vývoj jde kupředu a chceme, aby nabídka tomu odpovídala,“ zdůrazňuje T. Soharová.
Za nějaké časové období opět mohou být z balíčků a tedy i číselníku vyřazeny pomůcky, které už nebudou odpovídat potřebám pacientů, a naopak se do nich dostanou výrobky nové. „Budeme systém kultivovat, pokud výrobci přijdou s vylepšeným výrobkem, bude číselník adekvátně aktualizován.“
Při zařazování nových produktů skupiny 02 do číselníku hodlá VZP detailněji hodnotit jejich přínos pro pacienta. „Součástí žádosti musí být reálná pomůcka. Do jisté míry lze bez nutnosti nějaké odborné expertizy na základě prostého porovnání výrobků zjistit, zda pro daný účel vyhovují, či nikoliv,“ upozorňuje T. Soharová.
Celá skupina 02 bude překódována. „Když je zdravotnický pro středek v balení po 22 kusech a nově bude v balení na měsíc, získá jiný kód,“ říká T. Soharová.
Samotná změna číselníku je v souladu s platnou metodikou k předepisování zdravotnických prostředků na poukaz, s přílohou číslo 3 zákona o veřejném zdravotním pojištění a s paragrafem 15, který mluví o úhradě ve vazbě na míru postižení pacienta. Zároveň vychází i z dalších normativů, jako je dělení inkontinence na tři stupně podle úniku moči za určité období, a také ze saturačních, respektive absorp čních schopností jednotlivých pomůcek udávaných výrobci.
Užitek pro lékaře i pacienty
Dosud lékařům zjednodušovaly situaci firmy tím, že jim dávaly preskripční karty, kde bylo uvedeno, jaký objem jejich pomůcek by měl pacientovi stačit na měsíc. „A stejně tak to nyní bude uvedeno v číselníku. Chtěli jsme ho přiblížit lékaři, aby mu to zjednodušilo preskripci a mohl si dobře hlídat finanční limity na ni. Nebude se muset orien tovat jen podle preskripčních karet různých firem či svých výpočtů, všechno najde přímo v číselníku,“ zdůrazňuje T. Soharová.
Měsíční balíčky by měly číselník jednoznačně zpřehlednit i pro pacienty. „Dnes tam jeden výrobce nabízí balení plenkových kalhotek 22 kusů za určitou cenu, další výrobce balení s 21 kusy, další třeba se 16 kusy. Takto bude pacient postižený inkontinencí vědět, že ať si vezme jakýkoliv balík, měl by mu vystačit na měsíc. Na druhou stranu bude také jednoznačně řečeno: tento prostředek je určen na inkontinenci tohoto stupně,“ uvádí T. Soharová.
Pojištěnci pak bude jasné, které pomůcky dostupné na trhu jsou určené pro něj. „Může si vybrat jakýkoliv balíček od jakékoliv firmy. Dosud se v číselníku nemohl v žádném případě vyznat.“
Pro pacienty, kteří se svým problémem žijí už déle, by vybírání pomůcek mělo být snadné – sami už vědí, co jim vyhovuje a co nikoliv. A noví pacienti si postupně mohou vyzkoušet, který balíček je „ten pravý“.
Pojištěnci budou edukováni
VZP také hodlá více sledovat objektivizaci stupně inkontinence ve zdravotnické dokumentaci hlavně u stupňů I a II. S tím počítá jak platná, tak připravovaná metodika předepisování inkontinenčních pomůcek, lékaři však ne vždy stupeň inkontinence písemně zaznamenají.
Samotného pacienta pak mohou pomůcky upozornit, že jeho stav se zhoršil. „Pokud mu prostředky nevystačí na celý měsíc, je to důvod k návštěvě lékaře, s nímž by to měl probrat. Může to být jen přechodný následek například u aktuálně probíhající infekce, ale i trvalý příznak zhoršení inkontinence projevující se zvýšeným únikem moči,“ říká T. Soharová.
VZP by navíc ráda edukovala pojištěnce v oblasti léčení inkontinence. Absorpční pomůcka pouze kompenzuje stav pacienta, ale nemá terapeutický účinek. „Proto bychom rádi ve spolupráci s urologickou společností pacienty informovali, jaké existují možnosti léčby. Aby věděli, že nemusí skončit jen u užívání pomůcek, ale že je v některých případech – týká se to hlavně inkontinence stresové – možné proti tomuto onemocnění léčebně zasáhnout. Chtěli bychom je také upozornit na důležitost cvičení na zpevnění pánevního dna, zvláště u žen po porodu,“ uvádí T. Soharová.
Informace pro lékaře
V samotné metodice předepisování inkontinenčních pomůcek velké změny nenastanou. „Dojde pouze k drobným úpravám,“ upozorňuje T. Soharová s tím, že o nové metodice budou lékaři informováni prostřednictvím krajských poboček VZP a najdou ji také na webových stránkách pojišťovny.
Stejným způsobem se lékaři dozví i o nové podobě číselníku v oblasti inkontinenčních pomůcek. Střední zdravotnický personál se o změnách dočte v periodiku Akcent, které vychází každý měsíc jako součást časopisu Florence. „Obrátíme se také na příslušné odborné společnosti a požádáme je, aby o chystaných změnách informovali své členy,“ říká T. Soharová.
V letošním roce by měla vyjít metodika předepisování zdravotnických prostředků na poukaz v tiskové podobě, dostanou ji všechna pracoviště ambulantních lékařů. „Chceme tím reagovat na drobné změny, které se udály od jejího posledního vytištění v roce 2006. Je to důležité především pro všechny lékaře, kteří nejsou připojeni na internet,“ dodává T. Soharová.
red
Příklady balíčků inkontinenčních pomůcek
Jednoproduktový balíček pro inkontinenci II. stupně: malá plena absorpční (malá vložná plena) se savostí II. stupně inkontinence v kombinaci s plenou absorpční (vložná plena) rovněž se savostí II. stupně. Například 30 kusů plen absorpčních (vložná plena) 600ml plus 60 kusů malých plen absorpčních (malá vložná plena) 320ml.
Dvouproduktový balíček pro inkontinenci II. stupně: pleny absorpční (vložné pleny) se savostí II. stupně inkontinence v kombinaci s absorpčními kalhotkami (plenkové kalhotky) se savostí odpovídající II. stupni inkontinence. Například 120 kusů plen absorpčních (vložné pleny) plus 30 kusů kalhotek absorpčních (plenkové kalhotky), tedy celkem 150 kusů v balíčku. K tomuto balíčku je možné přidat maximálně 60 kusů absorpčních podložek (40 × 40 cm až 40 × 60 cm absorpční plochy), bez navýšení úhrady za tento balíček, jak je tomu i doposud.
Stupně inkontinence
I. stupeň – mimovolní únik moči od 50 ml do 100 ml (včetně) v průběhu 4 hodin
Odborný lékař musí provést objektivní klasifikaci s přihlédnutím k údajům v mikční kartě pacienta (anamnéza) případně k výsledkům vyšetření dolních močových cest (fyzikální vyšetření, cystoskopie, uroflowmetrie, cystografie, ultrasonografie, apod.).
II. stupeň – mimovolní únik moči od 100 ml do 200 ml (včetně) v průběhu 4 hodin
Odborný lékař musí provést objektivní klasifikaci s přihlédnutím k údajům v mikční kartě pacienta (anamnéza) případně k výsledkům vyšetření dolních močových cest (fyzikální vyšetření, cystoskopie, uroflowmetrie, cystografie, ultrasonografie, apod.). Využívány jsou především pleny absorpční (vložné pleny).
III. stupeň – ztráty moči nad 200 ml Moč, případně stolice uniká trvale, bez možnosti jakkoli kontrolovat
tento stav.
Princip úhrad inkontinenčních pomůcek
Zdroj: Infoservis