VZP podává další trestní oznámení na protonové centrum
Podle VZP totiž někteří zaměstnanci střediska mylně informují pacienty, že protonové záření je pro ně jediná vhodná léčba a že musí počkat, dokud se společnost nedohodne s pojišťovnou na proplácení. Jiná vhodná léčba se tak oddaluje. ČTK o tom informoval mluvčí pojišťovny Jiří Rod. Vyjádření centra ČTK zjišťuje.
"Podle VZP vše nasvědčuje tomu, že společnost Proton Therapy Centrum dává před zdravím pacientů přednost tomu, aby nepřišla o potenciální klienty, a tedy o své zisky," uvedla VZP v prohlášení. Pokud se podle ní prokáže, že pro tyto nemocné existuje jiná než protonová léčba, nese centrum plnou odpovědnost za zdraví pacientů.
Podle VZP se v centru na pacienty v posledních týdnech vyvíjí "soustředěný tlak", aby na ošetření protonovým zářením trvali. Děje se tak prý bez ohledu na to, zda je pro ně terapie vhodná. VZP uvedla, že by u řady nemocných bylo možné dosáhnout stejných výsledků i jinou terapii.
"Zbytečné oddalování jiného postupu může mít pro jejich zdraví a životy fatální následky," uvedl mluvčí pojišťovny. Podle něj se tak může promeškat vhodný okamžik zahájení účinné standardní protinádorové léčby, což může ohrozit šanci na úspěšné léčení.
Soukromé protonové centrum vzniklo v areálu na Bulovce za 4,2 miliardy korun. Zatím nemá smlouvu s žádnou zdravotní pojišťovnou. Nákladnou léčbu jednomu svému pojištěnci dosud uhradila Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. Lékaři u něj potvrdili, že jiná terapie není možná.
Jednu takovou pacientku má teď podle ředitele odboru komunikace VZP Vlastimila Sršně i tato největší zdravotní pojišťovna. Smlouvu s centrem ale uzavřít nehodlá.
Už dřív na ně podala trestní oznámení. To mediální zástupce protonového centra Vladimír Šulc označil za účelovou kriminalizaci a zastrašování. ČTK řekl, že společnost podniká právní kroky k ochraně svých zájmů.
ČTK
Zdroj: ČTK