Přeskočit na obsah

VZP plánuje změnit systém dotací na prevenci

PRAHA Získat od Všeobecné zdravotní pojišťovny peníze na organizaci preventivních programů pro její klienty by mělo být od příštího roku těžší než dosud. Změnou dotační politiky občanským sdružením a dalším subjektům chce VZP umlčet kritické hlasy, že s prostředky na prevenci plýtvá.

Z mrhání penězi obviňoval pojišťovnu už bývalý ministr zdravotnictví David Rath. Nedostatky ve způsobu, jakým jsou desítky milionů korun přidělovány, uznává i VZP.

"Správní rada zřídila pracovní komisi, která se bude změnou systému rozdělování prostředků na preventivní programy zabývat," uvedla mluvčí pojišťovny Jana Víšková.

Jiří Schlanger, který v řídícím orgánu pojišťovny zastupuje odbory, označil dosavadní způsob rozdělování dotací za nešvar. "Jednotlivé organizace velmi neorganicky žádaly o prostředky na činnost. Shodli jsme se na tom, že letos to bylo naposledy," prohlásil.

Zatímco dosud předkládali žadatelé o peníze z VZP své projekty a ty pak správní rada posuzovala, nově by to mělo být přesně naopak. Návrh preventivních programů vypracuje vedení VZP, zadá požadovaná kritéria a nechá jednotlivé organizace, aby o ně soutěžily.

"Nové preventivní programy budou moci využívat všechny věkové kategorie - od dětí přes lidi v produktivním věku až po seniory. Zároveň se změní i jejich zaměření. Budou pokrývat ty nejdůležitější oblasti, kde je dnes prevence nejvíc třeba," řekla Víšková.

Organizace, které dosud z peněz VZP "žijí", změna děsí. "Obávám se, že na to pacienti mohou doplatit. Do soutěže se budou moci přihlásit třeba i cestovní kanceláře, které nemají s organizací ozdravných pobytů žádné zkušenosti. Některé nabízejí naprosto nevhodné destinace, zázemí i program," varovala Jana Koželská ze sdružení Arcus - Onko, které pořádá pobyty pro lidi po onkologické léčbě.

Právě toto sdružení patří mezi subjekty, o kterých se hovoří v souvislosti s neefektivním využíváním přidělených peněz. Od VZP letos dostalo 10 milionů korun na pobyty ve Švýcarsku a Chorvatsku. "Nechápu, proč klienty VZP vozí za drahé peníze do hor ve Švýcarsku. Když stejného efektu by bylo možné dosáhnout za zlomek ceny třeba v Krkonoších," poznamenala Jana Petrenko z Koalice pro zdraví.

I to si chce VZP více hlídat. "Základním kritériem bude nezpochybnitelný medicínský přínos a efektivita vynaložených prostředků," konstatovala Víšková.

Zdroj: Lidové noviny

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…