Přeskočit na obsah

VZP nebude novojičínské nemocnici hradit totální endoprotézy

Nový Jičín - Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) přestane od července svým pojištěncům proplácet v krajské nemocnici v Novém Jičíně totální endoprotézy. Důvodem jsou chyby, které loni odhalila kontrola pojišťovny. Pacienti VZP tak budou muset na operaci do jiného zdravotnického zařízení, řekli dnes novinářům zástupci nemocnice a pojišťovny.

Kontrola vytkla zařízení například to, že pacienti po zákroku neleží na multioborové JIP, ale na interní nebo skutečnost, že ortoped v zařízení neslouží 24 hodin. Nevyhovující byla i výše úvazku primáře. Kontrola se uskutečnila ještě za bývalého vedení nemocnice, kterou tehdy řídil Radan Gocal, jehož krajští radní v lednu odvolali z funkce.

Nový ředitel nemocnice Tomáš Nykel dnes uvedl, že po svém nástupu nebyl o problému informován a dozvěděl se o něm až při vyjednávání s VZP.

Chyby se sice podařilo odstranit, ale podle Nykla to bylo pro VZP pozdě a výkony už nebylo možné nasmlouvat, protože pojistné plány pojišťovny se stanovují koncem roku. Nykel dodal, že finančně však nemocnice tratit nebude, protože se jí podařilo s pojišťovnou dohodnout jiné výkony.

Podle ředitele krajské pobočky VZP Aleše Zbožínka pojišťovna ani v budoucnu nepočítá s tím, že by v zařízení totální endoprotézy začala opět proplácet. Pojišťovna se totiž snaží optimalizovat síť zdravotnických zařízení, v nichž budou moci její pojištěnci zákrok podstoupit.

Chce, aby množství odpovídalo počtu pojištěnců, které v regionu má. Dosud totální endoprotézu mohou pojištěnci VZP podstoupit na devíti pracovištích v kraji.

"S novojičínskou nemocnicí počítáme v profilaci, ať už jiných oborů nebo i ortopedie, v jiných oblastech. Totální endoprotézy směřujeme do jiných pracovišť," uvedl Zbožínek. Výkony, které byly dosud prováděny v novojičínské nemocnici, by mohla převzít například nemocnice ve Frýdku-Místku, která je rovněž krajským zařízením, případně pracoviště v Ostravě.

V nemocnici bylo loni provedeno téměř 300 totálních endoprotéz, přibližně 120 pacientů bylo pojištěno u VZP. Klienti jiných pojišťoven mohou být v nemocnici dále operováni.

Se snížením operativy na ortopedickém oddělení v Novém Jičíně nesouhlasí městští zastupitelé, kteří vyzvali vedení nemocnice i krajského úřadu, aby dále jednalo s VZP o zachování stávající činnosti oddělení. Nový Jičín také vybídl zastupitelstva okolních měst a obcí Novojičínska k podpoře jejich výzvy.

"Nemocnice má okresní charakter, a proto by změna postihla nejen občany Nového Jičína, ale také lidi z okolí. Doufáme, že se rozhodnutí VZP ještě podaří změnit ku prospěchu pacientů," uvedl novojičínský místostarosta Miloš Lossmann (ODS).

ČTK, Martina Helánová

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…