VZP hradí očkování proti chřipce, někteří senioři ale doplatí
Lidé starší 65 let, kteří se chtějí nechat očkovat proti chřipce, musejí při nákupu vakcíny v lékárně nebo u lékaře počítat s doplatkem minimálně 37 korun. Pojišťovny totiž ze zákona hradí seniorům pouze 133 korun a očkovací látky, kterých je na českém trhu na výběr pět, stojí od 170 do 260 korun. Netýká se to však obyvatel domovů seniorů a sociálních ústavů, těm očkování hradí stát.
Zdraví lidé mladší 65 let si podle vyhlášky hradí celou vakcínu i její aplikaci, nicméně pojištěnci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) mohou od října požádat o proplacení částky až do výše 300 korun. Seniorů se to však zatím netýká, pro ně platí povinnost doplatku nad rámec vyhláškou stanovené ceny očkovací látky. ČTK o tom dnes informovalo tiskové oddělení VZP.
"VZP si je vědoma toho, že pojištěnci starší 65 let se mohou cítit znevýhodněni, chceme proto co nejdříve vyřešit, jak proplatit plnou cenu očkovací látky i jim," řekla ČTK Tereza Květoňová z tiskového oddělení VZP.
Podle viceprezidentky České lékárnické komory Leony Štěpkové se nyní lékárníci téměř denně setkávají s rozzlobenými seniory, které doplatky nepříjemně překvapily. "Mezi staršími lidmi se už dříve objevily nepravdivé informace o tom, že pojišťovny hradí seniorům celou vakcínu, to ale platí jen pro obyvatele domovů seniorů a ústavů sociální péče," řekla Štěpková. Podle vyhlášky se obyvatelé ústavů a domovů důchodců podrobují povinnému očkování proti chřipce, které je hrazeno státním rozpočtem.
Ze zákona všechny pojišťovny přispívají 133 korunami nejen lidem nad 65 let, ale i mladším, kteří trpí kardiovaskulární chorobou, cukrovkou léčenou insulinem nebo lidem s vážným onemocněním dýchacího nebo vylučovacího systému.
Vyhláška počítá i s mimořádnou situací, kdy hlavní hygienik může vyhlásit státem hrazené očkování všech rizikových skupin včetně seniorů, kteří nežijí v domovech důchodců. To se ale stává, jen pokud hrozí vážná epidemie chřipky, naposledy se to stalo v roce 2004.
Podle hygieniků je právě podzim ideální dobou pro očkování proti chřipce. V Česku se proti ní očkováním chrání jen asi sedm procent obyvatel, evropský průměr přitom činí 22 procent a unie doporučuje 33 procent.
Při minulé chřipkové epidemii trvající pět týdnů onemocnělo podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta akutní infekcí dýchacích cest více než milion lidí. Každoročně podle Víta až 2000 lidí podlehne komplikacím, které u nich vyvolala právě chřipka.
Zdroj: ČTK