VZP: Finanční situace řady nemocnic se bude zhoršovat
Tisková zpráva VZP ČR
S ohledem na množství dotazů týkajících se údajného rozporu mezi stanoviskem VZP ČR v dohodovacím řízení o úhradách na rok 2012, kde VZP ČR (a zdravotní pojišťovny jako celek) navrhuje 5% snížení úhrad nemocnicím, a skutečností, že se v příštím roce očekává růst výběru pojistného o 2 %, sdělujeme, že zde žádný rozpor není.
Světová ekonomická krize a její projevy v ekonomice ČR způsobily dramatický pokles výběru pojistného na všeobecné zdravotní pojištění v roce 2009 a v následujících letech. Platby zdravotnickým zařízením však zůstaly zachovány a rozdíl mezi vybraným pojistným a platbami zdravotnickým zařízením byl dokrýván z rezerv zdravotních pojišťoven, vytvořených před krizí.
VZP ČR tak v roce 2009 doplatila z rezerv 7,1 miliardy korun, v roce 2010 6,8 miliardy korun a v letošním roce zatím 3 miliardy korun s pravděpodobným výhledem rozdílu mezi vybraným pojistným a vyplacenými úhradami cca 5 miliard korun do konce roku 2011. V tuto chvíli jsou rezervy vyčerpány a pojišťovna pracuje s velmi významným finančním omezením svého vlastního provozu. VZP ČR činí vše pro to, aby byly co nejúsporněji vynakládány i prostředky ze základního fondu zdravotní péče; to vše za letošního 2,5% nárůstu výběru pojistného.
Příjmy z plánovaného přerozdělení zůstatků na fondech zdravotních pojišťoven (cca 3 miliardy korun) budou použity z větší části na úhrady zdravotní péče roku 2010. Na stejnou úhradu zdravotnickým zařízením pro rok 2012, jaká byla v roce 2011 (bez jakéhokoliv navýšení), by bylo potřeba dalších 5 miliard korun. Na úhradu povinného očkování, které pravděpodobně přejde od ledna 2012 ze státu na zdravotní pojišťovny, bude potřeba dalších cca 650 milionů korun (údaje jsou pro VZP ČR, celkem jde v systému o téměř 1 miliardu korun). Naproti tomu budou k dispozici cca 2 miliardy korun zvýšených příjmů v příštím roce.
Z těchto údajů je zřejmé, že se nebude rozdělovat přebývajících 5 miliard, ale hledat úspora ve výši cca 3,5 miliardy korun vůči stávající výši úhrad. Z toho pramení naše pozice při vyjednávání s nemocnicemi, kde požadujeme snížení úhrad o 5 %. Již v březnu tohoto roku jsme otevřeně nemocnicím a jejich zřizovatelům říkali, že jedinou cestou, jak zachovat ekonomickou stabilitu nemocnic, je restrukturalizace jejich lůžkového fondu spočívající ve zrušení poloprázdných lůžkových oddělení a převedení řady oblastí péče do ambulantního režimu, jak žádají nejen pacienti, ale i moderní možnosti medicíny.
Ve finanční situaci popsané výše nelze tolerovat provoz nemocničních oddělení, kde na 20lůžkové stanici leží 4 nebo 5 pacientů, kteří by navíc ještě z větší části vůbec hospitalizováni být neměli, nebo provoz porodnic, kde se v průměru narodí méně než 1 dítě denně, a přesto je tu zaměstnáván personál 20lůžkového oddělení a střídají se tu lékaři ve službě 24 hodin denně. Upozorňovali jsme, že prostor pro změny, tak, aby se úspory projevily včas (tedy v roce 2012), je v letošním roce.
Ne všude si toto nemocnice uvědomily, a protože mezitím došlo k dalšímu odlivu pacientů i péče z řady neúspěšných zařízení, jsou tato zařízení již v letošním roce postižena krácením záloh za neposkytnutou péči; vzhledem k tomu, že řada z nich je již dnes v červených číslech, bude se jejich situace ještě zhoršovat. Upozorňujeme na tento fakt znovu, protože stále je ještě čas mnoho z potřebných kroků udělat.
www.tribune.cz
Zdroj: VZP