VZP dostala od ÚOHS pokutu
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) porušila pravidla pro zadávání veřejných zakázek při centrálním nákupu léčiv. Úřad jí proto uložil pokutu 400.000 korun. Zhruba před měsícem již VZP dostala od úřadu pokutu 800.000 korun za zakázku na internetové zdravotní knížky. Ani jedno rozhodnutí zatím není pravomocné.
Ředitel VZP Pavel Horák řekl, že rozhodnutí očekával, osobně je stejného názoru, v pozici ředitele ale musí výrok úřadu prostudovat a pokud vzniknou pochybnosti, že rozhodnutí je oprávněné, podá námitky. V každém případě chce ale jednat o výši pokuty, podle něj zbytečně odebírá peníze na péči o nemocné.
VZP podle úřadu nepostupovala podle předpisů při výběru lékárenské společnosti, která jí zprostředkovala nákup léčiv. Prostřednictvím společnosti M-Pharm nakoupila léky za 600 milionů korun bez výběrového řízení. Pojišťovna tak omezila soutěžní prostředí, které je jedním ze základních předpokladů hospodárného vynakládání veřejných prostředků, řekl novinářům šéf úřadu Martin Pecina.
Horáka zastává názor, že praktiky, které úřad postihl pokutou, se vyřešily tím, že VZP byla pod nucenou správou a má nové vedení. "Takže finanční postih jakoby je nadbytečný a v tuto chvíli odčerpává prostředky vybrané z veřejného zdravotního pojištění na péči o nemocné. Rozhodně se budu snažit o zmírnění finančního dopadu," řekl Horák.
Pokuty by VZP uhradila z provozního fondu, což podle Horáka odebere peníze na provoz instituce, ale zároveň omezí možnosti VZP přidat peníze na péči. "Letos převádíme z provozního fondu na péči několik set milionů a mohli bychom převést víc. I statisíce jsou peníze," dodal ředitel.
Pecina uvedl, že výše pokuty, kterou úřad mohl udělit, byla až v řádech milionů. V případě státních organizací a samosprávných celků ale vysoké pokuty podle něj nemají smysl, protože je instituce pak nemohou přenést na lidi odpovědné za chybu. "Pak je to jen přelévání peněz z jedné veřejné instituce do státního rozpočtu," řekl Pecina. Odmítl také, že úřad rozhodnutí vydal záměrně před blížícími se volbami, načasování je podle něj dáno lhůtami, v nichž se úřad musí k podnětu vyjádřit.
Antimonopolní úřad zkoumal zakázku na podnět vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny, která se zabývala hospodařením pojišťovny. Ze stejného podnětu řešil úřad i případ zdravotních knížek. VZP podle úřadu znemožnila konkurenční boj o zakázku na internetovou zdravotní knížku, když uzavřela smlouvy přímo se společností IZIP. Pojišťovna proti tomuto rozhodnutí podala rozklad, v případě nákupu léčiv tato lhůta běží.
Dvě pokuty uložené za internetové knížky v souhrnné výši 800.000 korun, byly dosud nejvyšší sankci za veřejnou zakázku. Vycházely z porušení tehdy dvou platných zákonů - o veřejných zakázkách a zadávání veřejných zakázek. Úřad nyní v souvislosti s hospodařením VZP řeší ještě jeden podnět vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny, který se týká nákupu počítačů.
Nucenou správu nad VZP vyhlásil ministr zdravotnictví David Rath loni v listopadu. Svůj krok, který kritizovala ODS, představitelé zaměstnavatelů či zdravotnické odbory, zdůvodnil mimo jiné rostoucím dluhem pojišťovny. Překročil tehdy 12 miliard korun. Podle Ratha dalším důvodem k uvalení nucené správy bylo porušování zákonů ze strany VZP. Nehospodařila prý vyrovnaně, jak jí ukládá zákon. Nucená správa skončila na začátku května.
Zdroj: ČTK