Přeskočit na obsah

VZP doplnila své pozitivní listy

V první fázi na pozitivní list VZP zařadila omeprazol (Helicid), tamsulosin (Fokusin), kyselinu ibandronovou (Osagrand), finasterid (Penester) a glimepirid (Amaryl). Ačkoli pojišťovna ve vlastní tiskové zprávě uvádí, že se jedná o generické léky, jde o čtyři generika a jeden originální přípravek (Amaryl), nicméně všechny jsou z portfolia farmaceutické skupiny Sanofi/Zentiva. V polovině června na pozitivní list přibyl další originální lék, tentokrát simvastatin (Zocor) od společnosti MSD. Podle VZP má nové smluvní cenové ujednání na léčivý přípravek Zocor, které předcházelo jeho zařazení na pozitivní list, potenciál ušetřit až 45 % celkových nákladů všech pojišťoven ve skupině statinů. VZP se totiž se společností MSD domluvila na snížení úhrady jejich simvastatinu od 1. července na 62 korun za měsíční balení v dávce 20 mg. Za předpokladu, že na základě tohoto snížení proběhne zrychlená revize úhrad v celé skupině statinů, lze podle MUDr. Hoňka, náměstka VZP, očekávat v příštím roce snížení nákladů na celou skupinu statinů na téměř polovinu, což by jen u VZP představovalo úsporu více než 720 milionů korun ročně a více než jednu miliardu pro celý systém veřejného zdravotního pojištění.

Nižší ceny u všech léků zařazených na pozitivní list VZP byly umožněny uzavřením tzv. dohod s výrobci o nejnižších cenách, které umožňuje zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, nebo díky tzv. prohlášení o ceně, a jsou tudíž podle MUDr. Hoňka veřejné, respektive veřejně dohledatelné. Tyto dohody mohou být pak následně použity v rámci revize úhrad, kterou provádí SÚKL.

Pozitivní listy a jejich implementace do softwarové databáze léků, kterou používají ambulantní lékaři (tzv. semafor), již sklidily vlnu kritiky za strany České lékárnické komory i České asociace farmaceutických firem (ČAFF). ČAFF dokonce podal podnět k Ústavu pro ochranu hospodářské soutěže (viz další článek na této straně). „VZP má ovšem k dispozici stanovisko tohoto úřadu, které jasně říká, že zavedením pozitivních listů Všeobecná zdravotní pojišťovna soutěžní právo neporušuje, a to z toho důvodu, že podle názoru ÚOHS není VZP při činnostech směřujících k naplňování cílů založených na principu solidarity a neziskovosti, tedy provádění veřejného zdravotního pojištění, soutěžitelem ve smyslu zákona,“ uvedl MUDr. Honěk. Podle něj by měl být přechod pacientů z jiných simvastatinů na Zocor postupný, a proto se neobává, že by tento lék nebyl v lékárnách k dispozici, i když nemocných užívajících hypolipidemika je velké množství. Pacientů, kteří jsou léčeni jinými statiny než simvastatinem, se v tuto chvíli doporučení substituce na jiný lék netýká, nicméně MUDr. Honěk předpokládá, že v blízké budoucnosti VZP uzavře dohody o nejnižší ceně i s některými výrobci v dalších skupinách statinů. Tím by bylo zajištěno, že i po předpokládané revizi úhrad ve skupině statinů budou existovat bezdoplatkové alternativy léků ve skupině atorvastatinů a rosuvastatinů.

A jak se VZP dívá na námitky lékárníků, kteří upozorňují, že při vzrůstajícím objemu výdeje levných léků z pozitivního listu se budou snižovat jejich příjmy, které jim nikde nebude kompenzovat? Existuje totiž riziko, že se distributoři s dominantním podílem na trhu nebudou chtít příliš dělit s lékárníky o část dělené obchodní přirážky. „Této situace bych se neobával, protože i mezi distributory panuje konkurence, a proto si lékárník může vybrat distributora, který mu nabídne nejvýhodnější podmínky a to i s ohledem na výši marže,“ vysvětluje MUDr. Honěk a dodává, že VZP počítá s tím, že by se do budoucna, až to legislativní podmínky dovolí, s lékárnami dělila o část úspor vzniklých preferováním výdeje levnějších léků z pozitivních listů.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…