Přeskočit na obsah

VZP dá na projekt Mořský koník z fondu prevence během pěti let 420 milionů korun vč.DPH

Částku schválila správní rada. Celkové náklady projektu činí 630 milionů korun s DPH, třetinu uhradí rodiče.

Počty zúčastněných dětí stoupnou z nynějších 1600 na 3000 ročně, rozšíří se i spektrum diagnóz a počty zotavovacích lokalit. Správní rada schválila zadání veřejné zakázky v otevřeném řízení, sestavena bude hodnotící komise pro výběr dodavatele, vyplývá z materiálů, jež má MT k dispozici. 

Léčebně ozdravné pobyty pro děti s chronickým onemocněním dýchacích cest a kůže pořádá VZP od roku 1994. V současné době se konají u Egejského moře v Řecku na poloostrově Chalkidiki, v blízkosti města Neos Marmaras v uzavřeném hotelovém komplexu Poseidon Beach, vždy od června do září v pěti turnusech po 21 dnech s kapacitou 1600 dětí ročně. Smlouva cestovní kanceláři Kovotour Plus vyprší na konci roku 2017. Příprava podmínek nové zakázky začala v roce 2015, kdy byla také odmítnuta varianta, že by Mořský koník skončil a příspěvky by dostávali jednotliví žadatelé. 

Člen správní rady profesor MUDr. Rostislav Vyzula, CSc. řekl MT, že z rozhodnutí správní rady „nadšený nebyl“.  Zdravotní přínos přímořských pobytů v žádném případě nezpochybňuje. „Neměl jsem ale dostatek informací ohledně částky, která se na to vydá, zda je adekvátní, zda to potvrzuje kvalifikovaný audit,“ řekl. I proto se hlasování zdržel a požádal, aby na lednovém jednání správní rady dostal doplňující informace. 

Týden před schvalováním ve správní radě se projektem zabývala dozorčí rada VZP, její místopředseda mgr. Martin Plíšek řekl MT, že žádné usnesení k tomu nepřijali, protože jim to nepřísluší. „Je to na kompetenci a odpovědnosti správní rady. Pouze jsme řekli, že se mají zvážit všechna pro a proti, zda jít cestou Mořského koníka. Chronicky nemocných je více a s různými diagnózami a měla by se zvážit jejich cílená podpora,“ řekl.

Upřesnění rozsahu zakázky vypracovala mezioborová komise ustavená příkazem ředitele VZP. „Cílem bylo připravit otevřené výběrové řízení na realizaci léčebně ozdravných pobytů v maximální kvalitě s možností variability lokalit a turnusů tak, aby se do soutěže mohlo přihlásit co nejvíce uchazečů,“ uvádí se v materiálu. 

Komise doporučila pořádat ozdravné pobyty v délce 21 dní, u moře, pro 3000 dětí ve čtyřech po sobě jdoucích turnusech a rozšířit skupiny indikací – děti s chronickým onemocněním kůže nebo dýchacích cest s celiakií zařadit mezi indikace pro pobyt a u diagnózy opakované katary dýchacích cest rozšířit podmínku na opakování katarů minimálně pětkrát za rok. Pobyty doporučila komise pro děti od sedmi do 16 let věku. 

Doporučila rovněž čtyři hodnotící kritéria pro výběr nejvhodnějšího uchazeče na dodávku pobytů, včetně váhy těchto kritérií: celková výše nabídkové ceny s váhou 60 procent, úroveň a místo ubytovací kapacity s váhou 20 procent s tím, že stravování bude doplňkovým kritériem, zdravotní zabezpečení s váhou 10 procent a kvalita sportovně kulturního programu s váhou 10 procent.

Doporučení mezioborové komise sloužila v průběhu roku 2016 jako podklad pro tržní konzultace s cílem získat od nezávislých externích odborníků a dodavatelů poskytujících služby stejného nebo obdobného charakteru názor na praktickou stránku možností realizace. Osloveno bylo deset cestovních kanceláří, účast potvrdilo pět: Thomas Cook, Firo-tour, Čedok, Kovotour Plus a Adriatic Curatio. Z tržních konzultací vyplynuly závěry: cestovní kanceláře jsou schopny zajistit léčebně ozdravné pobyty pro 3000 dětí, dozor, stravování včetně dietního, ubytování v pokojích či apartmánech. Zdravotní služby jsou schopny zajistit zpravidla subdodavatelsky, obdobně i leteckou přepravu. Kanceláře doporučily obsadit celou sezónu, tedy pět turnusů.

Pracovní skupina pro Fond prevence požádala o došetření návrhu 2000 korun za lůžko a den pro jedno dítě, po předložení podrobné kalkulace tuto částku schválila.  Od července do října 2016 byla zpracována zadávací dokumentace s přílohami. Pracovní skupina pro investice v listopadu projednala celkový navrhovaný výdaj z Fondu prevence. Na základě předložených dokladů a jednání byla zadávací dokumentace upravena: předkládat se má nabídka na pět turnusů, váha jednotkové ceny za dítě stoupla z 60 na 80 procent, váha úrovně a místa ubytovací kapacity klesla z 20 na 10 procent, váha zdravotního hlediska z deseti procent na nulu, nezměněná zůstala váha kulturně sportovního programu 10 procent.

Vzhledem k třetinové spoluúčasti zákonných zástupců dítěte je predikován skutečný výdaj z Fondu prevence na období 2018 až 2022 ve výši 420 milionů korun s DPH, roční výdaj 84 milionů korun.  

Základní parametry otevřeného výběrového řízení zahrnují kompletní zajištění léčebně ozdravných pobytů „na klíč“ s akcentem na přímořskou klimatoterapii pro vybrané skupiny chronicky nemocných dětí ve věku od 7 do 16 let. V zadávacích podmínkách je uzavření smlouvy s dodavateli na období pěti let s předložením nabídky na pět turnusů ročně ve dvou až čtyřech lokalitách – přičemž v současnosti je uzavřeno smluvní období na čtyři roky na pět turnusů, pobyt je pouze v jedné lokalitě. Jeden turnus má podle zadávacích podmínek trvat 21 dní, což odpovídá délce lázeňského pobytu pro děti. V každém kalendářním roce poskytne dodavatel pobyt 3000 dětí, nyní je to 1600 dětí ročně. 

V podmínkách je rovněž uvedeno, že děti mají pevně stanovený režim dne s pravidelnou zdravotní a edukační péčí, zajištění doprovodné péče, zajištění lékařské péče včetně požadovaných léčiv a zdravotnického materiálu, zajištěné stravování pětkrát denně včetně bezlepkové diety, ubytování v uzavřeném hotelovém komplexu ve dvou, tří či čtyřlůžkových pokojích nebo apartmánech s WC, sprchou a centrální nebo lokální ventilací či klimatizací. V podmínkách je také zajištění sportovně kulturního programu.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…