Přeskočit na obsah

VZP chystá obchody za 350 milionů. K čemu budou?

Nákup bezpečnostních kamer pro hlídání objektů za 240 milionů. Tendr na pořízení softwaru pro vyhledávání pohledávek v hodnotě 120 milionů. Obchodní transakce Všeobecné zdravotní pojišťovny vyvolaly v uplynulých dnech pozornost veřejnosti. Na otázky Medical Tribune odpovídá písemně tiskový mluvčí VZP, Jiří Rod.

VZP uzavřela 25. října tendr na nákup bezpečnostních kamer a systémů s firmou Lenia za 240 milionů. Proč proběhl tento obchod bez výběrového řízení?

VZP uzavřela dne 25.10.2010 rámcovou smlouvu s firmou LENIA na základě veřejné zakázky, a to zadané v zadávacím řízení upraveném v zákoně o zadávání veřejných zakázek jako jednací řízení bez uveřejnění. Veřejná zakázka byla realizována plně v souladu s ustanoveními tohoto zákona a její uzavření, včetně oznámení použitého druhu veřejné zakázky, bylo uveřejněno v Informačním systému veřejných zakázek dne 12. 11. 2010, který je přístupný široké veřejnosti a lze z něj čerpat konkrétní informace a i odpovědi na předložené dotazy. Předmětem veřejné zakázky nebyl pouze nákup bezpečnostních kamer a systémů, ale jak je zřejmé z výše uvedeného uveřejnění, jde o systémovou integraci systémů technické ochrany objektů VZP, což zahrnuje EZS, EPS, PR, ACS, CCTV, PCO, DT, DVT včetně nadstavbových systémů a velínů. Rámcová smlouva je rozdělena do dvou částí. Jedna je na instalaci a zprovoznění nových systémů technické ochrany objektů a druhá na servisní, revizní a provozní činnost.

VZP uvedla, že firmu Lenia vybrala proto, že jiný dodavatel těchto bezpečnostních systémů by byl dražší. Pojišťovna si před takto rozsáhlou zakázkou určitě dělala kontrolní rozpočet. Které konkrétní firmy tedy VZP před touto zakázkou oslovila a jaké byly jejich cenové nabídky?

VZP zadala firmě LENIA veřejnou zakázku v jednacím řízení bez uveřejnění na základě § 23 odst.4  písm.a) zákona o veřejných zakázkách  z toho důvodu, že předmětná veřejná zakázka mohla být splněna z technických důvodů  a z důvodů ochrany výhradních práv pouze určitým dodavatelem. Společnost LENIA je výhradním dodavatelem a obchodním zástupcem Americké společnosti Hirsch, která do společnosti VZP dodává od roku 1993 bezpečnostní systémy. V případě oslovení jiné společnosti a jejího výběru by muselo dojít k výměně celého STO, což je z finančních důvodů, pracnosti a ohrožení bezpečnosti objektů VZP nepřijatelné. Systémy, které jsou nabízeny jinými společnostmi, nejsou kompatibilní se systémem dodávaným společností LENIA.

Jaký je přesný popis služeb, které má firma Lenia dodat VZP? Co všechno je předmětem tohoto tendru? Můžeme nahlédnout do dané smlouvy?

Předmětem této smlouvy je systémová integrace systémů technické ochrany objektů VZP ČR a spočívá v dodávce, instalaci, servisování, zprovoznění a údržby systémů EZS, EPS, PR, ACS, CCTV, PCO, DT, DVT. Pokud jde o příp. nahlédnutí do předmětné smlouvy,  je třeba si uvědomit, že jde o obchodní tajemství ve smyslu Obchodního zákoníku a k příp. nahlédnutí musí dát souhlas obě smluvní strany. Nikoli jen VZP.

Celkové náklady na ostrahu objektů je 240 milionů, počet hlídaných objektů VZP je 70. Náklady na servis jednoho hlídaného objektu VZP vychází na cca 4 miliony korun. Opravdu vyjde hlídání jedné budovy pojišťovny na 4 miliony korun?

Celková cena 240 mil. Kč je uvedena v rámcové smlouvě jako cena maximální, která bude čerpána formou dílčích plnění na základě jednotlivých objednávek VZP, a tak je už dnes zřejmé, že nedojde k jejímu vyčerpání, protože se nebudou navyšovat peníze vložené do investic v průběhu následujícího období, nebude tedy narůstat počet instalovaných jednotek. Pojišťovna zabezpečuje celkem 200 objektů v rámci celé ČR. Jde o jednotlivé objekty, které jsou buď v jejím majetku (zmíněných 70) nebo v pronájmu. Každý jednotlivý objekt musí být zabezpečen dle smluvních pojišťovacích podmínek a dle vnitřních norem VZP, neboť zde jde především o ochranu velkého množství osobních citlivých dat klientů 6,2 milionů dat krát XX dat a dalších smluvních subjektů. Navíc zde nejde o ostrahu objektů, ale o systém technické ochrany objektů, což je něco úplně jiného. Je třeba si uvědomit, jak je shora uvedeno, že smlouva má dvě části a tato částka je pouze rámcová a a zdaleka to neznamená, že dojde k jejímu vyčerpání. Právě uzavření Rámcové smlouvy je daleko ekonomicky výhodnější proti stávajícímu stavu.

Chystaný nákup softwaru na vymáhání pohledávek

Původně počítal management VZP se zakázkou na právní servis vymáhání pohledávek ve výši 420 milionů korun. Nyní již VZP předkládá správní radě návrh zakázky již pouze na software pro vymáhání pohledávek v celkové výši 120 milionů korun. Tuto zakázku měla mít na starosti advokátní kancelář bývalého ministra Pavla Němce. Na základě jakých kritérií vybrala pojišťovna právě tuto firmu?

Veřejná soutěž, která proběhla na podzim roku 2009, byla vyhlášena formou tzv. soutěže o návrh. Vyhlášení soutěže bylo zveřejněno standardní cestou na Centrální adrese a zadání si vyzvedlo více než dvacet uchazečů. Podstatou soutěže bylo předložení nejlepšího návrhu na komplexní řešení správy pohledávek ve VZP  – včetně dodávky SW a samotného vymáhání. Každý zájemce obdržel příslušné zadávací materiály. Vyhlášení soutěže výše uvedeným způsobem nezpochybnil ani ÚHOS. Vítězný návrh předložilo konsorcium čtyř advokátních kanceláří. 

Můžeme získat podklady výběrového řízení, na základě kterého byla vybrána advokátní kancelář Pavla Němce? Například kvalifikační kritéria?

Případné zveřejnění podkladů k výběrovému řízení musíme konzultovat se společností, která zajišťuje průběh soutěže a tou je CPS Consulting. Kvalifikační kritéria splnili tři uchazeči (konsorcia!!).

Jaké konkrétní výsledky by měla firma díky této zakázce dosáhnout, aby VZP považovala tuto investici za výhodnou? Jako částku by měla vymoci a v jakém časovém horizontu?

Zlepšení celkové správy a vymáhání pohledávek v rámci VZP. Nejde jen o zvýšení úhrad z vymáhání, ale zajištění lepší funkcionality informačního systému – jde zejména o automatizaci a sjednocení procesů, segmentace dlužníků atd.

Jakými konkrétními prostředky by firma s pomocí softwarového programu pohledávky vyhledávala? Z tisku jsme se dozvěděli, že tento program má dlužníky vyhledávat a evidovat. Jaký má být konkrétně přínos tohoto softwaru?

Detaily funkcionality požadovaných IT modulů budou specifikovány po skončení I. etapy projektu, která obsahuje provedení analýzy. Vše ovšem za podmínky, že  dojde k uzavření předmětné smlouvy, tj. schválení celého projektu Správní radou VZP.

(ivb), www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…