VZP chce zavřít oddělení nemocnice Stod, obce ani kraj nesouhlasí
Nemocnici ve Stodě na Plzeňsku hrozí od roku 2013 uzavření gynekologie, porodnice a dětského oddělení a výrazné omezení chirurgie. Po Plzeňském kraji, jenž je vlastníkem zdravotnického zařízení, to požaduje Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).
Kraj a spádové obce ale jakékoli omezení péče razantně odmítají. Stejný tlak ještě v srpnu vyvíjela VZP na nemocnici v Rokycanech, nyní ale ustal, i když podle vedení kraje jen dočasně. Konkrétní verdikty se dozví kraj a obce 7. listopadu na jednání se zdravotními pojišťovnami v Plzni, řekl ČTK krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD).
Zařízení ve Stodě a v Rokycanech jsou dvě ze čtyř krajských nemocnic s akutními lůžky. Plný provoz by měly podle VZP nadále zachovat jen Klatovy a Domažlice.
Stod je ale velmi důležitý pro Tachovsko, kde jako jednomu z mála českých okresů nemocnice už devět let chybí. Ze 40 procent jsou tam hospitalizováni právě občané Tachovska.
"Uzavření oddělení v obou nemocnicích by bylo pro VZP velké sousto, a proto si v tuto chvíli vzali 'na paškál' jen Stod. V pondělí jsem hovořil se starostou Stráže (obec na Tachovsku), který mi předal petici, kde jsou podpisy 32 měst a obcí z Tachovska, které razantně nesouhlasí s rušením oddělení ve Stodě," dodal Šimánek.
Podle něj bude 7. listopadu na kraji velké jednání s pojišťovnami, zastupiteli kraje a starosty obcí. Šimánek už jednal s novým šéfem VZP v Plzni, který čeká, jak se rozhodne ústředí, které zpracovává analýzu lůžek v Česku a od ní se mají odvíjet další jednání v krajích. Kraj bude ještě jednat s náměstkem ministra zdravotnictví.
Podle šéfa VZP Pavla Horáka bude pojišťovna příští rok při uzavírání nových smluv s nemocnicemi zohledňovat počty porodů a hranice bude 500 porodů ročně, což v kraji splňuje pouze státní Fakultní nemocnice v Plzni a krajská Domažlická nemocnice. Právě proto VZP podle Šimánka silně tlačí na zrušení porodnice ve Stodě, kde čtyři porodníci provedou téměř 400 porodů.
"Argumentujeme, že VZP neví, kolik tam rodí porodníků, nehledí na to, že tam nevznikly komplikace a chceme vědět, kde ty ženy budou po uzavření porodnice rodit," uvedl.
Navíc 500 porodů ve spádové oblasti Plzeňského kraje je procentuálně vzhledem k počtu obyvatel vyšší podíl než 1000 porodů v Praze. Personál nemocnic vnímá zprávy o ohrožení a může začít odcházet. Je to svým způsobem časovaná bomba, dodal.
"O Rokycanech se nyní nemluví. Myslím si ale, že budou ve druhé vlně hned poté, jakmile VZP uspěje na jednom místě," dodal Šimánek. Postupné ořezávání nemocnic by vedlo k likvidaci zařízení.
Pokud by jmenovaná oddělení ve Stodě a následně v Rokycanech musela skončit, byl by pro kraj provoz zbytku nemocnic velmi nákladný.
Kraj má podepsanou dlouhodobou smlouvu s VZP do konce roku 2012, kdy mají krajské nemocnice dostat stejně peněz jako letos i loni. "Ale příští rok se zvýší DPH a příjmy od pojišťoven zůstanou stejné. Ztráta nemocnic tak bude při současném financování větší," dodal radní.
Navíc pojišťovny zřejmě nenaplní memorandum vzniklé při akci Děkujeme, odcházíme, díky němuž měli nemocniční lékaři a zdravotníci dostat příští rok na mzdách o deset procent navíc.
Zatím vypadá, že to nebude, takže my bychom museli tu částku sanovat sumou 45 miliony korun, dodal. Všechny nemocnice Plzeňského kraje přitom dostávají údajně na pacienta nejméně v ČR.
Václav Prokš
ČTK
Zdroj: ČTK