Přeskočit na obsah

VZP bude uzavírat nové smlouvy jen s kvalitními zařízeními

Nové smlouvy uzavře Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jen s kvalitními zařízeními. U praktických lékařů bude trvat na tom, aby měli přiměřenou ordinační dobu a dostatečný počet pacientů. U nemocnic zohlední kvalifikaci personálu, kvalitu přístrojů a to, zda léčí draho, či levně. ČTK to po dnešním jednání správní rady řekl ředitel VZP Pavel Horák.

"Správní rada dnes schválila obecné zásady smluvní politiky, budeme je ještě rozpracovávat a postupně zavádět do praxe," upřesnil. Dosavadní smlouvy platí jen do konce roku. Většina poskytovatelů by do té doby měla mít o své budoucnosti jasno.

Praktici se podle Horáka nemusejí obávat, že by smlouvu nedostali. Je jich málo, a tak je VZP spíše povede k tomu, aby pracovali na plný výkon. "Určitě tam nebude docházet k redukci poskytovatelů," uvedl ředitel. Naopak ambulantní specialisté musejí počítat s tím, že hodnocení kvality i ceny bude přísné.

Výkonný místopředseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko předpokládá, že VZP si chce rozdělit poskytovatele do dvou skupin. U první nejsou žádné problémy, a tak bez dalšího jednání smlouvu dostanou. Lékaři ve druhé skupině se v něčem vymykají, například mají vyšší úvazek nebo jim revize v předchozím období prokázala nějaký prohřešek. S těmi bude VZP před uzavřením smlouvy jednat, aby si vyjasnila situaci a další podmínky fungování praxe.

Horák ČTK potvrdil, že VZP počítá v případě nemocnic se změnou struktury péče, chce na tom spolupracovat s kraji. "Bude to hodnocení podle toho, jakou má kvalifikaci nemocniční personál, jaké je přístrojové vybavení a zda nemocnice poskytuje péči draze, či levně a má v daném oboru dostatek výkonů," popsal. Pokud bude mít porodnice malý počet porodů, novou smlouvu by už neměla na tuto péči dostat.

Do konce roku by měli mít nové smlouvy praktici, naopak u nemocnic potrvá hodnocení déle a smlouvy se budou uzavírat až během příštího roku. Do té doby chce Horák dosáhnout změny v úhradách následné péče, aby se nemocnicím finančně vyplatilo zrušit akutní lůžka a věnovat se následné péči.

Právník Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala ČTK řekl, že pokud chce VZP podpořit následnou péči, musí ji začít platit výrazně lépe. Vyhláška pro letošní rok zajišťuje nárůst úhrad o tři procenta, vzhledem k inflaci však reálné příjmy následné péče v prvním pololetí podle Fialy klesly o 0,71 procenta.

Správní rada také schválila vznik tří nových odborů: odbor interní komunikace pro kontakt ústředí s pobočkami, odbor strategie a rozvoje a odbor řízení rizik, který do finanční instituce hospodařící ročně se 130 miliardami korun podle názoru správní rady patří.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…