Přeskočit na obsah

VZP apeluje na firmy: zlevněte léky

Na konci loňského roku ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že chystá novelu zákona o prodloužení 7 % snížení cen a úhrad léčivých přípravků do 31. 12. 2011.

Už v polovině prosince ale MZ počítalo s tím, že se nepodaří novelu zákona do konce roku prosadit.

"Pro urychlení by měl být návrh předložen prostřednictvím poslanecké iniciativy pana poslance Marka Šnajdra," odpověděl tiskový mluvčí Vlastimil Sršeň na dotaz redakce Medical Tribune, co se stane v případě, že novela nestihne vejít v platnost do 1. ledna 2011 a sedmiprocentní snížení cen a úhrad bude od letošního roku pozastaveno.

"Podle informací, které máme od řady výrobců, lze předpokládat, že nebudou pro období 1 - 2 měsíců zvyšovat ceny, tedy do doby než vejde opatření v platnost. Toto opatření však bude mít menší dopad než v předchozím roce, protože nyní již většina cen je SUKLem přehodnocena," napsal v polovině prosince mluvčí MZ.

Nyní, na začátku nového roku, vydává Všeobecná zdravotní pojišťovna konkrétní apel na farmaceutický průmysl.

"V rámci zachování kontinuity nastaveného systému výdajů z veřejného zdravotního pojištění... vyzývá VZP farmaceutické firmy působící na českém trhu k zachování nastavené cenové politiky i pro rok 2011," uvádí tisková zpráva pojišťovny.

Firmy: nebudeme moci reagovat okamžitě

Jak na tuto výzvu budou reagovat farmaceutické firmy? Vzdají se dobrovolně svého zisku?

"ČAFF vzhledem k svému právnímu postavení může k této výzvě zaujmout pouze neutrální stanovisko. Mám však za to, že je nutné důkladně prověřit, zda respektování této výzvy je v souladu s platnými právními předpisy, zejména zákony na ochranu hospodářské soutěže apod. Také platí, že ČAFF není úplně správným adresátem této výzvy, se kterou se VZP měla obrátit přímo na firmy a to především s větším časovým předstihem," odpověděl na dotaz Medical Tribune předseda České asociace farmacuetických firem, Dr. Emil Zörner.

Podle Zörnera je obtížné říci, jak na tuto výzvu zareagují jednotlivé firmy. "Nejsem informován o obchodních záměrech členských firem ČAFF. Na základě mé předchozí praxe ve vedení farmaceutické společnosti jsem přesvědčen, že členské firmy ČAFF stanovily svoji obchodní a cenovou politiku na rok 2011 již před delší dobou, neboť jsou mimo jiné jistě smluvně vázány se svými odběrateli ohledně termínů změn cen a nemohou tedy pravděpodobně měnit ceny ze dne na den. Na výzvu VZP nebudou firmy i při nejlepší vůli moci reagovat okamžitě," dodal Zörner.

Farmaceutický průmysl chce další jednání

Také zástupci Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) nemohou v tuto chvíli odhadovat, jak budou na výzvu VZP reagovat jednotliví výrobci. Výkonný prezident AIFP, PharmDr. Radim Petráš pro Medical Tribune uvedl, že asociace nabídla řediteli VZP na toto téma osobní schůzku.

"AIFP dlouhodobě poukazuje na to, že stávající praxe stanovování a revize cen a úhrad je velmi komplikovaná. V minulosti jsme proto opakovaně nabídli své zkušenosti a znalosti týkající se oblasti lékové politiky zainteresovaným stranám. Jsme proto rádi, že se na nás dopisem obrátil i ředitel VZP a neprodleně jsme mu nabídli schůzku s cílem hledat společně cesty k trvalejšímu zlepšení," poznamenal PharmDr. Petráš.

Iva Bezděková, www.tribune.cz

 

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…