Přeskočit na obsah

Vzniklo Národní referenční centrum pro infekce spojené se zdravotní péčí

Rozhodnutím ministerstva zdravotnictví bylo loni zřízeno Národní referenční centrum pro infekce spojené se zdravotní péčí. Je součástí Státního zdravotního ústavu a na jeho činnosti se podílejí tři další instituce – Nemocnice Na Homolce (NNH), Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) a Krajská hygienická stanice v Liberci.

Činnost centra řídí MUDr. Vlastimil Jindrák z NNH, ve spolupráci s MUDr. Danou Hedlovou z ÚVN a MUDr. Janou Prattingerovou z liberecké krajské hygienické stanice.

„V této oblasti se již stalo hodně dobrého, ale pořád si nemůžeme říci, že je vše optimální. Vznik tohoto centra je dobrý odrazový bod, z kterého se můžeme posunout dále. Je to oficiální struktura, jež se může opřít o vůli státu. Už by to nemělo být tak, že několik lidí z oboru poukazuje na to, co by se mělo stát, ale je za nimi jen jejich osobní autorita a zkušenost, což mnohdy nestačí,“ uvádí MUDr. Vlastimil Jindrák, primář Oddělení klinické mikrobiologie a antibiotické stanice Nemocnice Na Homolce, a dodává: „Česká republika má povinnost vytvořit takovou infrastrukturu už na základě doporučení Rady EU o bezpečí pacientů. Homolka a ÚVN do ní vstoupily jako nemocnice, které mají funkční program kontroly infekcí odpovídající mezinárodním standardům – takových zařízení u nás mnoho není.“

Národní referenční centrum bude plnit několik základních úkolů. Prvním z nich je zajištění metodické podpory a organizace systému surveillance. „Nejde ani tak o to plnit nějaké registry založené na pasivním hlášení, ale potřebujeme mít nástroje, které nám řeknou, kde je problém v konkrétním zařízení. Na národní úrovni pak musíme pečlivě jmenovat společné jmenovatele a zřetelně definovat, proč je potřebujeme,“ říká MUDr. Jindrák.

Dalším úkolem je podpora budování lokální infrastruktury programu prevence a kontroly infekcí ve zdravotnických zařízeních. „Takové místní programy nově požaduje zákon o zdravotních službách, aniž by to nějak blíže specifikoval. Vypracovali jsme tedy určitý návrh, který je na ministerstvu zdravotnictví. Pokud se toto podaří prosadit, bude to východisko pro důležitou změnu.“ Pilířem činnosti centra by mělo být i vzdělávání specialistů prevence a kontroly infekcí, protože kvalitních zdravotníků s moderní erudicí v této oblasti je velký nedostatek. „Nyní dobíhá dvouletý kurz pro sestry pro kontrolu infekcí. Absolventek je deset, odhadujeme, že pro celou republiku by jich bylo zapotřebí 350. Podobný certifikovaný kurz pro lékaře zatím není k dispozici a s jeho prosazením očekáváme některé kompetenční problémy,“ uvádí dále MUDr. Jindrák.

Další oblastí činnosti Národního referenčního centra je pomoc při zavádění lokálních antibiotických programů zaměřených na uvážlivé používání antibiotik a kontrolu antibiotické rezistence. Spíše otázkou budoucnosti pak je odborná pomoc při řešení epidemiologicky závažných situací ve zdravotnických zařízeních. „Naším cílem je vytvořit určité zázemí odborníků, kteří budou schopni přijet přímo na místo a problém tam pomoci řešit.“ Takové zadání činnosti centra je samozřejmě ambiciózní. „Pokud bych to měl shrnout, je to práce jako na kostele. Platí tu více než kdekoli jinde, že cesta je cíl. Jde o typickou věc, kde něco musíte dělat trvale a soustavně. Víme dobře, že dílčí úspěchy, jichž dosáhneme, mohou být za rok zase ztraceny. Je to nekonečný příběh. Nejtěžší je přejít na úplně jinou filozofii uvedeného problému – od represivního přístupu k aktivnímu hledání slabých stránek a vytváření rozumných způsobů, jak je odstraňovat,“ říká primář Jindrák.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…