Vzdělání jednoho lékaře stojí 800 tisíc korun, řekl děkan Šedo
Platby od státu, které fakulta dostává na každého studenta, přitom podle něj pokrývají jen 75 procent výdajů, které škola má. Zbývající čtvrtinu musí fakulta zajistit z jiných zdrojů.
Stát na studenty medicíny stejně jako na ostatní vysokoškolské studenty přispívá takzvanou kapitační platbou, v níž je zohledněna mimo jiné i náročnost studia a kvalita fakulty. Její výše se pohybuje kolem 90.000 korun za akademický rok u studentů všeobecného lékařství, studenti stomatologie jsou asi o 22.000 korun dražší.
Reálné náklady jsou však vyšší. "Pracujeme s informací, že jeden student nás stojí asi o čtvrtinu více, než pokryjí dotace," uvedl děkan. Fakulta tak musí získávat peníze i jinde. "Věnujeme se expertní činnosti, spolupracujeme s průmyslem, máme také donátory. Navíc u nás postgraduální studenti učí v rámci praxe, i když mají uzavřené mnohem menší úvazky," odpověděl na dotaz ČTK Šedo.
Peníze přicházejí rovněž od zahraničních studentů, kteří se vzdělávají v angličtině. Ti totiž musejí hradit školné, u všeobecného lékařství 330.000 Kč a u zubního lékařství 360.000 Kč ročně. Podle Šeda je školné srovnatelné s předními evropskými ústavy. "Jezdí k nám studenti, kteří skutečně chtějí mít vzdělání od nás, byť by je jinde mohli získat levněji," poznamenal.
Aktuálně v angličtině na 1. lékařské fakultě studuje 624 cizinců z padesátky zemí. "Zájem je ještě vyšší, proto si i zahraniční studenty vybíráme stejně jako ty české," uvedl děkan. Počet cizinců se pohybuje kolem dvaceti procent a záměrem fakulty je tento podíl zachovat.
Zdarma na tuzemských vysokých školách studují Slováci, kteří jsou schopni absolvovat program v češtině. Mezi budoucími lékaři na 1. lékařské fakultě jich je přibližně třicet až čtyřicet procent.
ČTK
Zdroj: ČTK