Výzkum: V psychiatrii chybí následná péče o duševně nemocné
Lidé, kteří se léčili s vážnou duševní nemocí, mají v Česku potíže s návratem do společnosti. V české psychiatrii totiž zatím chybí systematická následná péče. Vyplývá to ze závěrů výzkumu České asociace pro psychické zdraví (ČAPZ), s kterými ČTK seznámil ředitel asociace Rostislav Kotrč.
Někteří pacienti nemají nárok na invalidní důchod ani příspěvky na péči. Přitom ale kvůli nemoci nemohou pracovat. Možností jsou chráněné dílny a tréninková bydlení, kterých ale není dostatek pro všechny a které nevyhovují všem.
"Třeba psychóza přichází kolem 18. roku života, ti lidé tak nemají nárok ani na důchody z mládí, ale zároveň ani nemají odpracovaná léta, takže jsou na životním minimu," řekl Kotrč. Na nedostatky v legislativě si stěžují odborníci na psychické nemoci a psychiatři již delší dobu. Vadí jim například zákon o sociálních službách, který je prý šitý na míru tělesně postiženým.
Ministerstvo práce a sociálních věcí letos pracuje na změnách zákona a slibuje, že nepříjemná situace pro duševně nemocné by se měla změnit. Někteří odborníci ale chtějí jít ještě dál a prosadit speciální zákon o duševním zdraví. Usiluje o něj například Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP).
Například podle bývalého ředitele psychiatrické léčebny Bohnice Ivana Davida speciální zákon nevyřeší problémy psychiatrie. "Je hezké mluvit o tom, že chybí náležité právní úpravy, ale je třeba hovořit zcela konkrétně, jak by měly vypadat," řekl dnes ČTK David.
Problém podle Kotrče spočívá v tom, že duševní onemocnění není na první pohled zjevné tolik, jako tělesné postižení. Psychicky nemocným se proto těžko prosazují změny zákonů i postoje společnosti. Chybí například sociální péče pro duševně nemocné. Organizací, které se jí mohou věnovat, je z finančních důvodů málo.
Lidí, kteří vyhledají psychiatrickou pomoc, přibývá. Od roku 2000 se zvýšil počet lidí v psychiatrických ordinacích o třetinu. Například v roce 2006 bylo na psychiatrii ošetřeno skoro půl milionu Češek a Čechů. Rychleji přitom roste počet pacientek než pacientů. Z nemocí převládají afektivní poruchy, tedy deprese a manické stavy, a neurotické choroby, obsese nebo fobie. Nejvíce těchto poruch se eviduje v Praze.
Zdroj: ČTK