Přeskočit na obsah

Výtky expertů ODS jsou mylné

Polemika

Ekonomičtí experti ODS Michal Mejstřík, Lubomír Lízal a Jan Procházka zpochybňují některé propočty, ke kterým HN došly při důkladné analýze rozpočtových dopadů programů politických stran. Problém je, že při podrobnějším pohledu (až na drobnou výjimku) výtky expertů neobstojí.

ODS má k propočtům HN celkem šest výhrad:

1. Nelíbí se jí, že HN zahrnuly do bilance ČSSD slib, že pomocí aukčního zadávání veřejných zakázek získají sociální demokraté 15 miliard ročně (a že ODS tuto částku nezapočítaly),

2. ODS zpochybňuje slib, že ČSSD může získat do rozpočtu 10 miliard omezením daňových úniků a za

3. tvrdí, že zrušení většiny zdravotních pojišťoven by nepřineslo příští rok do rozpočtu vůbec nic, protože by se nestihlo.Za

4. podle ODS zrušení poplatků nebude znamenat výpadek pěti miliard, ale 10 miliard, za

5. ODS říká, že sliby ČSSD na pravidelné zvyšování dávek a platů budou stát víc, protože HN použily starší odhad inflace a za

6. ODS tvrdí, že HN převzaly nadhodnocené propočty ČSSD, které se týkají progresivní daně či zvýšení sociálního pojištění.

Některé výhrady expertů ODS vycházejí z nepochopení metodiky HN, jiné jsou zcela mylné.

Ad 1. Cílem HN bylo spočítat dopady slibů stran na veřejné finance, a nikoli domýšlet, zda si některá strana nezaslouží zahrnout (v případě, že slibuje něco podobného) stejnou úsporu pro veřejné finance. ČSSD slibuje, že aukčním zadáváním zakázek ušetří ročně 15 miliard. ODS žádnou částku v programu neslibuje.

Ad 2 a 3. Cílem HN nebylo primárně zkoumat reálnost stranických slibů. Proto jsme zahrnuli do bilance ČSSD i závazek ušetřit na daňových únicích z pohonných hmot 10 miliard a slib zrušit většinu zdravotních pojišťoven, i když je jasné, že se splněním těchto slibů to bude mít ČSSD složité. Podle stejné metodiky jsme započítali do bilance ODS i její nekonkrétní slib ušetřit na blíže neznámých výdajích celkem 28 miliard korun.

Ad 4. Zdravotní pojišťovny loni vybraly na poplatcích pět miliard a tuto částku jsme ČSSD při analýze dopadu zrušení poplatků započítali. To, zda a do jaké míry poplatky ještě regulují zdravotní péči, nelze říct. Podle lékařů si už lidé na poplatky zvykli. Spočítat, kolik poplatky ušetří ve zdravotnictví, je prakticky nemožné.

Ad 5. Odborníci ODS mají částečně pravdu, že HN mírně podhodnotily odhad inflace na rok 2011. Podle konsenzuální předpovědi, kterou minulý čtvrtek vydalo ministerstvo financí, bude příští rok inflace 2,1 procenta, a nikoli dvě procenta, jak počítaly HN. V bilanci ČSSD by zvýšil nový odhad inflace dopad slibů pouze o 0,26 miliardy. Což je částka, která by výsledek neovlivnila.

Ad 6. Experti ODS nemluví pravdu, když HN obviňují, že při výpočtu slibů ČSSD, jako jsou progresivní daň či zvýšení sociálního pojištění, vycházely z čísel ČSSD. HN vycházejí u těchto položek jen z čísel ministerstva financí. Proto třeba nepočítají u zvýšení daní na 38 procent z příjmu nad 100 tisíc s pěti miliardami jako ČSSD, ale pouze se 4,2 miliard. I proto si HN za svými čísly stojí.

HN, Petr Vašek

Kritizovaný článek HN ze dne: 30.4.2010

Plány ODS a ČSSD: dvě cesty, stejný výsledek

Až bude volební lídr ODS Petr Nečas znovu hrozit, že Jiří Paroubek přivede Česko ke státnímu bankrotu a Jiří Paroubek mu na oplátku vmete, že právě ODS zadlužila v roce 2009 zemi o rekordních 224 miliard korun, měli by si oba hlavní kandidáti na premiéra uvědomit jednu dost podstatnou věc: Jejich programy by dopadly na veřejné finance prakticky stejně.

Hospodářské noviny v minulých dnech důkladně propočítaly rozpočtový dopad volebních slibů ODS, ČSSD a dalších tří politických stran, které mají podle předvolebních průzkumů největší šanci dostat se do sněmovny. Výsledky jsou zajímavé: Zatímco dodržení programu ODS by vedlo v roce 2011 ke snížení ročního schodku veřejných financí o 16,5 miliardy, program sociálních demokratů by ve stejném roce hlavně díky zvýšení daní snížil zadlužení státu o 15,4 miliardy korun.

Pravdou je, že i tyto "úspory" oběma stranám spolkne zvýšení výdajů kvůli stále rostoucímu počtu důchodců a kvůli pořád vyšším úrokům státního dluhu, což jen příští rok zvýší výdaje o 16,5 miliardy.

Pomůže růst

Pokud ale bude ekonomika růst příští rok o očekávaných 2,4 procenta, ODS i ČSSD do rozpočtu "zadarmo" získají přes 20 miliard, což jim umožní příští rok snížit schodek pod 4,8 procenta HDP. Tedy tak, jak chce po Česku Evropská unie.

"Pokud ekonomika opravdu poroste o 2,4 procenta a nedojde ke snížení daní, tak se podle našich propočtů zvýší příjmy rozpočtu o 23 miliard," potvrzuje analytik Patria Finance David Marek.

Na oživení ekonomiky v příštím roce se vůbec upínají všechny strany bez rozdílu. "Počítáme s růstem HDP, který přinese zvýšení příjmů rozpočtu zhruba o 24 miliard ročně. Pokud by došlo znovu k poklesu, tak bychom měli problémy. Zprávy o mírném oživení německé ekonomiky ale spíš svědčí o tom, že jsou naše plány realistické," myslí si šéf ČSSD Jiří Paroubek.

TOP 09: Úspory za 50 miliard

Bez ohledu na růst ekonomiky by zdaleka nejvíc snížil schodek rozpočtu program TOP 09. Její radikální plány na snížení objemu platů ve veřejné sféře (výjimku mají jen učitelé) o 10 procent, na stejně velké snížení rodičovské, ale i třeba plány na výrazné seškrtání porodného nebo snížení dávek zdravotně postiženým by spolu s ambiciózními provozními úsporami ušetřily státu jen příští rok 50 miliard.

TOP 09 navíc tvrdí, že po volbách nepodpoří žádné zvyšování daní ani pojištění. Naopak: TOP 09 by ráda už příští rok vrátila stropy na placení zdravotního a sociálního pojištění ze šestinásobku na čtyřnásobek průměrného platu, díky čemuž by stát přišel o 2,4 miliardy korun.

Důvodem faktu, že má TOP 09 nejúspornější program, nejsou jen tvrdé rozpočtové škrty, ale i to, že hodlá pro příští rok zmrazit důchody. Na rozdíl od ostatních stran tak ušetří v rozpočtu na důchodech 13,5 miliardy korun. "Tento krok je nutný hlavně do budoucna, protože bude snižovat deficit rozpočtu i v dalších letech," říká první místopředseda strany Miroslav Kalousek.

Docela dobrou bilanci mají i Věci veřejné (VV), jejichž program by snížil schodek rozpočtu o 19,7 miliardy. A to přesto, že kromě zvýšení důchodů slibují třeba zvýšení mateřské nebo zrušení poplatků za položku na receptu. Jenže VV se třeba od ODS a TOP výrazně liší tím, že chtějí zvyšovat daně. A to nejen firmám a nejbohatším, z čehož chtějí získat pět miliard, ale navíc plánují radikálně zvýšit zdanění hazardu a začít zdaňovat prostituci. To má do rozpočtu dohromady přinést víc než 15 miliard. Zároveň VV (dost optimisticky) tvrdí, že během příštích čtyř let sníží náklady na veřejné zakázky o 40 miliard. "V Česku se utratí za veřejné zakázky 600 miliard a trvám na tom, že 40 miliard jsme díky zavedení elektronických aukcí, centrálních nákupů a snížení limitu pro malé zakázky schopni ušetřit," obhajuje smělý plán VV jejich ekonomický expert Kamil Jankovský.

Rekordní komunisté


Suverénně nejvíc by naopak zatížili rozpočet komunisté, jejichž plány by jen v roce 2011 zvýšily schodek rozpočtu o 64,5 miliardy korun. Samotné výdaje na všechny jejich sliby by dokonce stály stát astronomických 138 miliard. Tuhle částku přitom nevyrovnají ani návrhy na razantní zvýšení daní a ambiciózní plán na úspory ve státní správě.

Jen tři nejdražší sliby KSČM (snížení DPH z 10 na 5 procent, zvýšení tříleté rodičovské dovolené na 14 tisíc a postupné zvýšení státních výdajů na vědu o jedno procento HDP do roku 2012) by přišly rozpočet na 68 miliard. "Je nám jasné, že ne všechny sliby můžeme splnit hned. Pokud by to stav rozpočtu nedovoloval, tak bychom museli třeba se snižováním DPH nějaký ten rok počkat," připouští tváří v tvář propočtům HN ekonomický expert komunistů Jiří Dolejš.

Sliby ODS

Ušetříme 16,5 miliardy. Bez vyšších daní.

Občanští demokraté neustále opakují, že snižování schodku rozpočtu je jejich absolutní povolební priorita. Jejich konkrétní plány tomu však moc nenapovídají. Důvody jsou jasné: ODS se na jednu stranu úplně vzdala zvyšování daní (včetně DPH), na druhou stranu se před volbami bojí slibovat příliš velké škrty v platech veřejných zaměstnanců nebo sociálních dávkách.

Celkově plány ODS znamenají pro rok 2011 snížení schodku veřejných financí o 16,5 miliardy korun, což je skoro stejně jako u ČSSD. Hlavním úsporným plánem ODS je dost nekonkrétní návrh na seškrtání provozních a investičních výdajů státu celkem o 28 miliard korun.

Občanští demokraté plánují ušetřit například několik miliard na zrušení třech ministerstev, některých dalších úřadů a převedení jejich agendy pod jiné státní úřady.

V každém případě ale platí, že snížení provozních a investičních nákladů o 28 miliard bude podmínkou ODS pro vstup do koalice," říká ekonomický expert ODS Martin Kocourek.

Kromě úspor na provozu chce ODS ušetřit necelých šest miliard na snížení příspěvku na sociální péči, snížení podpor v nezaměstnanosti, plateb zdravotním pojišťovnám za děti, důchodce či nezaměstnané a na snížení sociálních příplatků zaměstnavatelům.

Tyto úspory ale zdaleka nestačí na zvýšení důchodů o 13,5 miliardy. ODS zároveň s tím slibuje zvýšení mateřské o 1,5 miliardy a víc než 2,5 miliardy utratit za nejrůznější programy na podporu podnikání a vznik nových pracovních míst.

I proto se bude muset - podobně jako ČSSD - spoléhat při snižování schodku rozpočtu hlavně na růst ekonomiky, který by měl příští rok zvýšit příjmy rozpočtu zhruba o 23 miliard. Pokud ekonomika poroste, tak i ODS může příští rok snížit schodek veřejných financí pod 4,8 procenta HDP.

Kolik budou stát sliby ODS:
17,6 mld Kč

Úspora
+16,5 mld Kč

Částka, o kterou se mají zvýšit příjmy rozpočtu:
34,1 mld Kč

Sliby čssd


Snížíme schodek díky vyšším daním.

Sociální demokraté zvolili před letošními volbami zajímavou taktiku: úplně opustili nereálné sliby typu vyplacení porodného 120 tisíc za třetí dítě nebo zvýšení přídavků na 1500 korun, s nimiž šli do minulých voleb. Nyní se soustředí na několik málo volebních dárků za několik desítek miliard.

ČSSD slibuje vyplacení 13. důchodu, zvýšení nemocenské, rozšíření přídavků na děti, zrušení poplatků ve zdravotnictví, masivní investice do státních nemocnic... Tyto a další podobné volební dárky by jen příští rok zvýšily deficit veřejných rozpočtů o 54,3 miliardy.

Tuto částku by však nakonec socialisté velmi pravděpodobně získali vyššími daněmi a snížením některých provozních výdajů. Jen zvýšení daní a pojištění firmám a nejbohatším lidem plus výrazné zvýšení spotřebních daní na cigarety a alkohol totiž v případě vítězství ČSSD přinese do rozpočtu 28,7 miliardy korun.

Docela realistický je i plán na ušetření
6 miliard ve zdravotnictví díky zrušení většiny pojišťoven a snížení výdajů na léky.

Zbylých 35 miliard, které mají vyrovnat bilanci ČSSD, plánuje strana Jiřího Paroubka získat levnějším zadáváním veřejných zakázek, revizí již uzavřených smluv na úřadech a snížením daňových úniků při prodeji benzinu a nafty.

To jsou však sliby, které "visí" hodně ve vzduchu, ale o to zajímavější bude sledovat, jak je největší favorit voleb v případě svého vítězství splní. Paroubek už dnes moc dobře ví, že pokud je nesplní, bude muset kvůli snižování obrovského schodku rozpočtu pořádně říznout i do sociálních výdajů. A za to by ho voliči hned v podzimních volbách pořádně ztrestali.

Pokud ale socialisté své sliby dodrží, budou dokonce moci při růstu ekonomiky kolem 2,5 procenta příští rok snížit schodek veřejných financí na 4,8 procenta HDP. Tedy na stejné číslo, s nímž počítá i současný ministr financí Eduard Janota.

Kolik budou stát sliby ČSSD:
54,3 mld Kč

Úspora
+15,4 mld Kč

Částka, o kterou se mají zvýšit příjmy rozpočtu:
69,7 mld Kč

HN

 

Článek expertů ODS zpochybňujících propočty redakce HN, jenž byl v HN otištěn dne 4.5.2010

Kolik by nás stály volební sliby

Polemika

Ekonomická krize zvýraznila problémy veřejných rozpočtů. O Řecku, Maďarsku nebo Portugalsku dnes mluvíme častěji jako o příkladech špatné hospodářské politiky než jako o destinacích naší dovolené. Logicky s tím roste tlak veřejnosti na politiky, abychom nešli stejnou cestou. A je to tak správně. Více než kdy jindy se počítají dopady každého předvolebního slibu. Více než kdy jindy jde o každou miliardu. A je to tak správně. Lidé dnes více než kdy jindy uvažují o tom, zda je pro ně výhodnější mít příští rok od státu o tisícikorunu více s tím, že za dva roky to může být o pět tisíc méně.

Tomu se samozřejmě přizpůsobují i média. Stejně tak Hospodářské noviny se v pátek rozhodly spočítat politikům jejich sliby. Bohužel jejich propočty však nebyly u dvou největších stran korektní. Dopustily se totiž několika chyb

Například ve prospěch ČSSD spočítaly Hospodářské noviny úspory 15 miliard korun z aukčního zadávání veřejných zakázek. To ale navrhuje ve svém programu i ODS. Ať je odhadovaná částka nadsazená, či realistická, měly by ji HN přičítat oběma stranám stejně, anebo pro značnou nejistotu výsledku raději nikomu. Na straně ČSSD se také počítá například s omezením daňových úniků u pohonných hmot v řádu 10 miliard korun. Přitom samotné HN uvedly, že podle šéfa České daňové správy odpovídají 3 až 4 miliardám korun.

Zrušení zdravotních pojišťoven navrhované ČSSD by nepřineslo do rozpočtu v příštím roce prakticky nic, protože s fúzí by byly spojeny další náklady a případné úspory se projeví až se zpožděním. Zrušení poplatků zase bude znamenat podle dat Ministerstva zdravotnictví dopad ne 5, ale 10 miliard korun.

U zbylých dvou zvýrazněných chyb použily HN starší odhad inflace. Celkově tedy návrhy ODS přinesou úsporu přes 30 miliard korun, kdežto opatření ČSSD povedou ke zhoršení situace z letošního roku.

Některé odhady dodatečných příjmů ČSSD - z progresivní daně, zvýšení sociálního pojištění či spotřebních daní - jsou navíc výrazně nadhodnoceny. HN je tedy automaticky převzaly z materiálů ČSSD, aniž by se pokusily o jejich přesnou kvantifikaci.

Nejde ale pouze o čísla. Opatření ODS znamenají stimulaci ekonomiky, vytváření pracovních míst a reálné úspory výdajů v rozpočtu. Po slibech ČSSD tady zůstane ekonomika, ze které budou odcházet kvalifikovaní zaměstnanci, vlivem zvyšování odvodů poroste nezaměstnanost a hospodářství bude dusit zvýšení daní skoro o 30 miliard korun (téměř 3 tisíce Kč na osobu).

HN se také zabývají pouze rokem 2011, což je hodně omezený pohled, a měly by spíše analyzovat minimálně dobu jednoho volebního období. Není totiž opatření jako opatření. Je rozdíl, když snížíte provozní výdaje státu o miliardu, anebo když zvýšíte o miliardu daně. Moudrý to pochopí, a ostatní to zaplatí.

Michal Mejstřík, Lubomír Lízal, Jan Procházka
Autoři jsou členy Ekonomické skupiny odborníků, spolupracující s ODS

HN

Zdroj: HN

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…