Přeskočit na obsah

Výstava fotografií pacientů varuje před nebezpečným meningokokem

Varování před nebezpečným meningokokem, který dokáže zcela zdravého člověka do 48 hodin i usmrtit, přináší výstava fotografií přeživších pacientů. Pod názvem Nepodléhejte iluzi, že se Vás to netýká ... je k vidění až do 12. března v nákupním centru Eden v pražských Vršovicích, odkud poputuje do Brna, Plzně, Karlových Varů a dalších měst. V Česku v letech 2009 až 2013 onemocnělo meningokokem 340 lidí, z nich 30 zemřelo.

Meningokok je vysoce infekční, nemoc se může projevit jako zápal mozkových blan, infekce míchy anebo jako krevní infekce. Vyvolává ji bakterie Neisseria meningitidis, kterou má v nose či krku bez jakýchkoli příznaků až jeden člověk z deseti. Nemoc se rozvine u méně než jednoho procenta, přenašečem ale je každý, kdo bakterii v sobě má. Šíří se kašláním, kýcháním nebo přímým kontaktem s přenašečem.

Prvotní příznaky se projevují klasickými symptomy virózy - horečkou, bolestí hlavy, kloubů, končetin, celkovou nevolností a malátností. Proti nemoci se dá chránit očkováním.

"Meningokokové onemocnění je velmi závažná nemoc, kterou je dost těžké rozpoznat včas pro zaměnitelnost s virózou. Nejčastěji napadá kojence a malé děti, druhou skupinou jsou dospívající a dospělí. Průběh nemoci je rychlý, trvá pouhých 24 až 48 hodin, než meningokok napadne mozek, přivodí otravu krve, v nejhorším případě smrt," sdělil ČTK pediatr Jan Pajerek.

Upozornil, že pokud se k příznakům chřipky přidají další alarmující jevy, jako je prudce stoupající teplota, ztuhlost šíje, skvrny po celém těle, případně upadání do bezvědomí, je třeba okamžitě kontaktovat lékaře.

Výstavu fotografií přeživších pacientů pořádá sdružení Antimeningokok.cz, jež založila Andrea Brzobohatá, která prodělala meningitidu před pěti lety. Rozhodla se založit společnost na pomoc lidem, kteří protrpěli stejnou chorobu. Na sdružení se mohou obrátit pacienti po meningokokovém onemocnění i handicapovaní bez končetin. Sdružení jim pomůže s rehabilitací, protézami, poradí jim, na jakou pomoc mají ze zákona nárok, a poskytne jim také duševní podporu.

 

Meningitida/příznaky Septikémie/příznaky
Horečka Horečka
Nevolnost Nevolnost
Časté bolesti hlavy Bolesti končetin (svalů nebo kloubů)
Ztuhlost krku Chladné ruce a nohy
Citlivost na světlo Třes
Ospalost Bledá nebo skvrnitá kůže
Zmatenost Zrychlený dech nebo dušnost
Vyrážka Malé ploché nebo vystouplé jemné vyrážky nebo nachové body, které se rozvinou do větších červených nebo nachových lézí
Záchvaty Silná ospalost Zmatenost


Zdroj: Antimeningokok.cz

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…