Vysokým tlakem trpí v ČR každý pátý, výhodné je domácí měření
Vysokým tlakem trpí v Česku každý pátý člověk mladší 50 let. Jen tři ze čtyř postižených ale o své nemoci vědí a jen každý třetí pacient s hypertenzí je správně léčen. Příčinou je nesnadné rozpoznání nemoci. V časném stadiu nemá žádné příznaky, prvním může být až CMP, IM nebo selhání ledvin.
Podle předsedy České společnosti pro hypertenzi profesora Jiřího Widimského by si lidé měli nechat změřit tlak při každé návštěvě lékaře, aby věděli, jak na tom jsou. Od zavedení regulačních poplatků za to platí 30 korun.
Uspořit tyto poplatky jim umožní domácí tlakoměr. Navíc budou mít přehled o svém tlaku i v obdobích mezi lékařskými kontrolami. Domácí měření na kvalitním tlakoměru je vhodné také pro lidi, kteří trpí syndromem bílého pláště.
Při domácím měření by se tlak měl měřit pravidelně ve stejnou dobu, nejlépe dvakrát denně. Normální hladina tlaku se pohybuje kolem 130/80 miligramů rtuťového sloupce. Vysoký tlak se počítá od 140/90. Každoročně je nově zjištěn u 100.000 lidí. Z 90 procent je příčina vrozená, zbytek souvisí s jiným onemocněním, objevuje se často i v těhotenství nebo při užívání některých léků.
Ke snížení vysokého tlaku mnohdy stačí změna životního stylu. Znamená to omezit v jídelníčku sůl, optimální je 1,5 gramu sodíku nebo 3,8 gramu soli na den. Doporučeno je osm až deset porcí ovoce a zeleniny za den, jedna porce je například jedno jablko. Dieta by měla obsahovat dvě až tři porce nízkotučných mléčných výrobků. Povoleny jsou dva alkoholické nápoje za den pro muže a jeden pro ženy. Když člověk doplní tuto dietu fyzickou aktivitou, minimálně pětkrát týdně 30 minut, tlak mu určitě klesne.
Zdroj: ČTK