Vysoký tlak mají v ČR dva miliony lidí, lékaři radí měřit ho
Dva miliony dospělých v Česku má vysoký krevní tlak, třetina z nich to neví. Vysoký tlak totiž nebolí a prvním jeho projevem mohou být až infarkt, mrtvice či selhání ledvin. U lidí s vysokým tlakem neboli hypertoniků roste riziko až šestinásobně. Nemoc lze odhalit včas pravidelným měřením, dá se provádět i doma. Upozornit na to má Světový den hypertenze 17. května.
"Občané by si měli měřit tlak při všech možných příležitostech. Mohou si zakoupit měřicí přístroj a měřit si tlak doma, což je v západní Evropě daleko více rozšířeno než u nás," řekla novinářům přednostka pracoviště preventivní kardiologie Institutu klinické a experimentální medicíny a místopředsedkyně České společnosti pro hypertenzi Renata Cífková.
Předseda této společnosti z Centra pro hypertenzi třetí interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice profesor Jiří Widimský doplnil, že optimální tlak je 120/80, vysoký tlak začíná od 140/90.
Výsledky může ovlivnit stres pacienta, řadě lidí stoupne tlak, jen co spatří bílý plášť. Proto je výhodné měřit tlak doma. Při domácím měření je pacient v klidu, proto by hodnoty neměly překračovat 135/85. V opačném případě by měl vyhledat lékaře.
Měření doma přispívá podle Widimského také ke zlepšení spolupráce nemocného při léčbě. V současnosti se léčí s vysokým tlakem jen polovina těch, kteří o své nemoci vědí, a jen pětina je léčena správně, to znamená, že jim tlak klesne na doporučené hodnoty.
Podle Cífkové je problémem léčby také to, že polovina pacientů užívá jen jeden přípravek. Lepší výsledky přináší jejich kombinace. Cífková varovala před tím, aby si lidé sami upravovali léčbu nebo začali užívat léky na radu známých. "Vždy by se měli poradit s ošetřujícím lékařem," zdůraznila.
Kdo si chce udržet správné hodnoty krevního tlaku, měl by mít dostatek pohybu, mít v jídelníčku dostatek ovoce, zeleniny a ryb a vyhnout se tučnému masu a uzeninám, solit s mírou, být střídmý v pití alkoholu a nekouřit.
Zdroj: ČTK