Přeskočit na obsah

Vysoký tlak je příčinou 40 procent úmrtí, důležité je měřit ho

Vysoký krevní tlak je v Česku příčinou 40 procent úmrtí. Trpí jím pětina lidí mladších 50 let a téměř polovina starších. Většina o tom neví, protože vysoký tlak nebolí. Prvním projevem bývá až infarkt nebo mrtvice. Odborníci radí lidem, aby si nechali měřit tlak při každé návštěvě lékaře a měřili si ho i doma. Tlak se během dne mění, má se měřit vícekrát a ve stejnou dobu: ráno po probuzení, v poledne a večer.

"Na význam pravidelného měření tlaku upozorní Světový den hypertenze, který připadá na 17. května. Má motto Měřte si krevní tlak v klidu svého domova," řekla novinářům Markéta Kosařová za organizátory kampaně, v níž budou do 1600 čekáren praktických lékařů po celé republice rozšířeny letáčky s informacemi o tom, co je to hypertenze a jak jí předcházet.

Normální tlak je 130/80, doporučený 120/80 a vysoký začíná od 140/90. Krevní tlak je síla, jíž působí krev na stěnu cév. Při měření na rtuťovém přístroji se udávají hodnoty v milimetrech vytlačeného rtuťového sloupce. Moderní digitální přístroje tlak "slyší".

Většina lidí s vysokým tlakem se i při vysokých hodnotách cítí zdravá. Na své okolí často působí čilým dojmem. Lehko se vzruší, živě gestikulují, rychle reagují a chtějí stihnout mnoho věcí najednou. Příznaky jako závratě, hučení v uších, krvácení z nosu nebo bolesti hlavy se objevují jen u některých pacientů.

U valné většiny lidí souvisí vysoký tlak s rodovou zátěží. Přispívá k němu také stres, nadváha, kouření, alkohol a zbytečné přisolování. Jen u pěti procent pacientů je příčinou onemocnění ledvin nebo žláz s vnitřní sekrecí. Krátkodobě se zvýší tlak například po krevní transfuzi, ale sám se upraví. Vysoký tlak se objevuje v těhotenství a provází také cukrovku.

Při domácím měření tlaku by podle Kosařové měl člověk dodržet několik pravidel: měřit tlak ve stejnou dobu, nekouřit a nepít kávu hodinu před měřením. Začít s měřením až po dvou, třech minutách klidu. Neměřit při silném nucení na močení. Při měření se nemá člověk hýbat ani mluvit.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…