Přeskočit na obsah

Vysočina zrušila kvůli penězům z EU akciovky svých nemocnic

Krajští zastupitelé na Vysočině schválili zrušení akciových společností Havlíčkobrodská nemocnice a Pelhřimovská nemocnice. Zařízení zůstanou spolu s nemocnicemi v Jihlavě, Třebíči a Novém Městě na Moravě příspěvkovými organizacemi kraje. Důvodem jsou velké stavební investice v nemocnicích v hodnotě kolem 1,2 miliardy korun, z nichž by téměř polovinu měly pokrýt dotace z evropských fondů.

Podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Pavla Hájka mají příspěvkové organizace nejlepší možnosti čerpání evropských peněz.

Zrušení akciových společností schválilo 37 členů pětačtyřicetičlenného zastupitelstva. Rozhodnutí přijali s uspokojením hlavně opoziční zastupitelé za ČSSD a KSČM. "Říkali jsme to od začátku," prohlásil šéf krajských sociálních demokratů Libor Joukl.

Kraje chtěly změnit nemocnice na obchodní společnosti, protože z hlediska kvality péče a efektivity by podle hejtmana Miloše Vystrčila (ODS) byly lepší. "Teď jsme však postaveni před možnost získat evropské peníze, proto - pokud se nezmění zákony - nemocnice zřejmě do roku 2013 zůstanou pod kraji," řekl už dříve hejtman. Režim nemocnic jako příspěvkových organizací bude podle něj výhodnější také kvůli případným společným nákupům či výběrovým řízením.

O založení pěti akciových společností, jež by provozovaly zdravotnická zařízení v Jihlavě, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově, Třebíči a Novém Městě na Moravě, rozhodli krajští zastupitelé už na podzim 2005. Akciové společnosti Havlíčkobrodská nemocnice a Pelhřimovská nemocnice už jsou zapsány v obchodním rejstříku, nezahájily však činnost. Zbývající tři akciové společnosti - novoměstskou, jihlavskou a třebíčskou - brněnský soud zaregistrovat zamítl.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…