Výrobci léčiv: Vyloučením z komise se ministerstvo zbavuje svědků
Výrobci léčiv tvrdí, že jejich vyloučením z jednání kategorizační komise se ministerstvo zdravotnictví zbavuje nepříjemných svědků netransparentní přípravy nové lékové vyhlášky. Vyplývá to z prohlášení, které dnes ČTK zaslala Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS). Ministerstvo zdravotnictví výtky asociace, že byl nový předpis připravován neprůhledně, již dříve odmítlo.
Ministr zdravotnictví David Rath ve středu uvedl, že na jednání kategorizační komise, jež rozhoduje o úhradách léků ze zdravotního pojištění, by zástupci výrobců léčiv příště neměli mít přístup. Vysvětlil to tím, že jejich zájmem je "prodat co nejdráž a dostat co nejvíce jak z peněženek pacientů, tak z pokladny zdravotních pojišťoven".
MAFS stejně jako Česká asociace farmaceutických firem s takovým postupem nesouhlasí a namítá, že výrobci léčiv se účastnili zasedání komise v roli pozorovatele, tedy bez hlasovacího práva. Zástupci MAFS dnes uvedli, že jako přímí svědci zasedání komise mohou potvrdit, že navrhovaná léková vyhláška vznikala netransparentně. Nebylo údajně zřejmé, podle jakých kritérií komise o úhradách léků rozhoduje. "Zbavení výrobců možnosti účastnit se kategorizačních jednání v současné situaci nelze hodnotit jinak než jako snahu ministerstva zbavit se nepříjemných svědků," stojí v prohlášení asociace.
Na netransparentní vznik nové vyhlášky si MAFS stěžuje opakovaně. Ministerstvo zdravotnictví ale tyto stížnosti dosud odmítalo jako účelové a neodpovídající skutečnosti. "Byl změněn statut kategorizace tak, aby odpovídal směrnici EU o transparentnosti, tedy nyní je celý proces dvoustupňový s možností odvolání," uvádí se ve stanovisku ministerstva zdravotnictví z minulého týdne.
Nový předpis podle MAFS poškodí zejména pacienty odkázané na moderní léky. Rathův úřad ale tvrdí, že doplatky na léky by se příští rok zvyšovat neměly. Řada pacientů bude nicméně muset nákladnější originální léky, které vyrábějí firmy sdružené v MAFS, vyměnit za levnější generika, tedy léky, jimž vypršela patentová ochrana.
Na novou lékovou vyhlášku by podle výrobců léků mohli doplatit například lidé léčící se s osteoporózou, schizofrenií či AIDS. Ministerstvo zdravotnictví se však bude jejich připomínkami zabývat. "Vyhláška ještě není definitivní text," upozornil nedávno Václav Šebor z tiskového odboru ministerstva.
Zdroj: ČTK