Přeskočit na obsah

Výjezdová pohotovost končí, do nemocnice už vás nezaveze

Představte si, že máte doma nemocnou babičku. Je stará, nechodí a najednou v noci dostane vysokou teplotu.
Protože je víkend a lékárny jsou zavřené, zavoláte pohotovost, která k vám pošle sanitku s lékařem. Ten zjistí, že má zánět průdušek, podá jí lék a vypíše recept, který si ráno vyzvednete v lékárně.

Zdá se vám to jako samozřejmost? Připravte se na změnu. Už od 1. ledna. Zlínský kraj se totiž po poradě s řediteli nemocnic rozhodl, že pohotovostní návštěvní službu zruší, protože je málo vytížená. "Navíc lékař, který odjede k případu, pak schází v ordinaci pohotovosti a pacienti na něj musejí čekat," vysvětlila krajská radní Hana Příleská.

Jenže praktičtí lékaři, kteří slouží pohotovosti, i záchranáři se novinky obávají. "Nedokážu si představit, jak to v praxi bude fungovat," upozornila lékařka Jiřina Dvořáčková.

Šéf nemocnice: Jeďte taxíkem

Návštěvní služba je součástí takzvané Lékařské služby první pomoci a zajišťují ji lékaři , kteří mají právě službu na pohotovosti. Provozují ji krajské nemocnice.

Nemá tedy nic společného se záchrankou. Záchranáři vyjíždějí ve chvíli, kdy jde, laicky řečeno, o život. Tedy k dopravní nehodě, požáru nebo tam, kde je lidský život v ohrožení.

Ve všech ostatních případech přijede pohotovostní návštěvní služba. Například ve chvíli, kdy vás v noci přepadne ledvinová kolika, bolesti zad, žlučníkový záchvat nebo silné zvracení a průjem.
"Třeba v období chřipkové epidemie jezdíme často," upozornil lékař Lubomír Nečas. Ve Zlíně vyjíždějí lékaři během jednoho víkendového dne i patnáctkrát.

Někteří lidé se do nemocnice nebo za lékařem dopraví sami nebo požádají příbuzné. Řada starších lidí ale nemá ani jednu z možností, navíc se například sami nemohou hýbat. Od ledna se tak mohou dostat do velkých potíží.
Pokud se rozhodnou vytočit číslo 155, tedy záchranáře, zřejmě si moc nepomohou. Sestra , která hovor přijímá, jim asi často doporučí, aby se dopravili do nemocnice sami.

Ředitel nemocnice v Uherském Hradišti Antonín Karásek radí totéž. "V méně závažných případech si zavolejte taxislužbu. V těch zásadních pochopitelně záchranku," vzkazuje Karásek. Ale i v případě, kdy záchranka přijede, je otázka, jestli vůbec pomůže. "Záchranáři totiž nemohou vypisovat recepty a také nevozí léky , které bývají potřeba," vysvětlila Dvořáčková.

Záchranáři ze změny také nadšení nejsou. Podobně jako kraj, i oni si od nového roku budou sledovat počty svých výjezdů. Pokud případů neúměrně přibude a nebudou to zvládat, obrátí se na kraj.

"Může se třeba stát, že v době, kdy budeme ošetřovat zlomenou ruku nebo chronicky nemocného pacienta, dojde u neodkladného případu například k trvalým následkům," varuje ředitel krajských záchranářů Anton Vaňo.

Lékaři , kteří mají na pohotovosti dlouholetou praxi, ale upozorňují i na další problémy. Ty pocítí rodiny, kterým doma někdo zemře. Například dlouhodobě ležící starý člověk. Při každém úmrtí mimo nemocnici musí praktický lékař tělo ohledat a vystavit úmrtní list. A týká se to i případů, u kterých se objeví policisté. "Když najdou sebevraha nebo se stane vražda, potřebují nás. A pak to trvá i několik hodin," uvedl Nečas.

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…