Vyhledávání tuberkulózy u bezdomovců pomáhá odhalit nemoc dříve
Vyhledávání tuberkulózy u bezdomovců pomáhá odhalit nemoc v počátečním stadiu, léčba je pak snazší a a nemocní navíc neohrožují své okolí. Novinářům to řekl Petr Zatloukal, přednosta Kliniky pneumologie a hrudní chirurgie nemocnice na Bulovce. Dodal, že bezdomovci většinou podceňují příznaky nemoci a k lékaři se dostanou až s pokročilým onemocněním.
Význam aktivního vyhledávání tuberkulózy ukázal projekt, který zorganizovala mezi pražskými bezdomovci národní jednotka dohledu nad tuberkulózou. Bezdomovce pracovníci charitativních organizací vyzývali, aby podstoupili rentgenové vyšetření hrudníku. Motivovali je poukázkami na nákup v hodnotě 200 korun.
Pacienti, u kterých byl zjištěn nález odpovídající plicní tuberkulóze, byli hospitalizováni. Z celkem 43 hospitalizovaných se nemoc prokázala u 21. Podle Zatloukala mělo 11 nemocných zasaženo pouze jedno plicní pole, u osmi se dokonce jednalo o minimální postižení. Celkem 12 nemocných vylučovalo bacily, pět z nich ve velkém množství.
"Ukázalo se, že aktivní vyhledávání tuberkulózy u bezdomovců je efektivní. Nemoc jsme často odhalili v méně pokročilém stadiu," uvedl Zatloukal. Dodal, že bezdomovci šíří infekci hlavně mezi sebou, mohou ale ohrozit i ostatní populaci. Tím, že se nestarají o své zdraví a podceňují příznaky nemoci, dostávají se k lékaři až s velmi pokročilým onemocněním.
Tuberkulózu u bezdomovců v metropoli v současné době pomáhají vyhledávat některé charitativní organizace, žádný komplexní projekt ale neexistuje. S nemocnicí Na Bulovce spolupracuje například sdružení Naděje. Bezdomovcům, kteří se jdou vyšetřit, vydají ve střediscích Naděje potravinové poukazy v hodnotě 100 korun. "Tento projekt považujeme za velmi potřebný, jde zároveň o prevenci proti šíření tuberkulózy mezi veřejnost," řekla ČTK oblastní ředitelka pražské Naděje Petra Lakatošová.
Bezdomovci tvoří společně s ilegálními cizinci v České republice skupinu s vysokým výskytem tuberkulózy. V Česku byla infekce loni zjištěna u 134 cizinců, například u 28 Slováků, 25 Vietnamců a 24 Ukrajinců. Na severu Evropy tvoří cizinci polovinu všech případů TBC. V Česku klesá počet onemocnění tuberkulózou každoročně zhruba o sedm procent. Loni bylo v Česku hlášeno 814 případů TBC, z toho 698 plicní tuberkulózy. Světová zdravotnická organizace (WHO) řadí Česko mezi země s příznivou situací v TBC a dobře fungující kontrolou této nemoci. S otevřením hranic je totiž v zemi více cizinců, kteří TBC trpí. Nemoc také více zasahuje bezdomovce, lidi závislé na alkoholu a jiných drogách. Pohybují se mezi běžnou populací, a tím stoupá i riziko nákazy.
Zdroj: ČTK