Přeskočit na obsah

Vyhláška likviduje menší obory

"Zásadně nesouhlasíme s tím, jak je nový systém postgraduálního vzdělávání nastavený. Opakovaně jsem chtěl s ministerstvem o tomto problému vyjednávat. Zbytečně. Snažil jsem se proto hledat pomoc jinde, například přes prvního místopředsedu ODS Davida Vodrážku," říká MUDr. Lešťák.

Vyhláška o postgraduálním vzdělávání, která platí od loňského července, zásadně mění systém vzdělávání pro 40 oborů. Absolventi fakult budou nyní muset po dobu dvou let absolvovat společný kmen. Jde o povinnou praxi v pěti základních oborech – interna, chirurgie, pediatrie, gynekologie a ARO.

Budoucí oftalmologie budou muset strávit dva roky na tzv. chirurgickém kmeni. "Zástupci oftalmologů v Evropské unii byli zděšeni návrhem našeho ministerstva zařadit oftalmologii v ČR do chirurgického kmene," uvedl MUDr. Lešťák.

Ministerstvo však nechápe, proč si nyní oftalmologové stěžují - podle MZ s uvedeným návrhem souhlasili. "My jsme oftalmologům nabízeli dvě možnosti – navazovat ve specializačním zdělávání buď na interní nebo chirurgický kmen. Je totiž rozdíl, pokud bude oftalmolog pracovat v nemocnici a bude operovat, nebo bude pracovat jako ambulantní oční lékař. Oftalmologové si sami vybrali, že chtějí navazovat pouze na chirurgický kmen a na interní ne," uvedla pro MT náměstkyně Hellerová.

Angiologové: náš obor je znevýhodněný

Další specializací, která má s novým systémem problém, je angiologie. "Ministerstvo naše připomínky vůbec nerespektuje a nekomunikuje s námi," uvedl pro MT předseda angiologické společnosti MUDr. Karel Roztočil.

"My s novou vyhláškou rozhodně nemůžeme souhlasit. Prodloužila se příprava lékařů v oboru angiologie a jsou tím znevýhodněni ti, kteří se o tento obor budou ucházet. Tato změna povede k tomu, že si mladí lékaři budou vybírat jiné obory, u kterých se neprodlouží vzdělávání o tolik let jako u angiologie."

Podle MUDr. Roztočila stráví nástávající angiolog ve specializačním vzdělávání o tři roky déle než například nefrolog, gastroenterolog apod.

"My jsme na tento problém upozorňovali již v době, kdy tato vyhláška vznikala. Ministerstvo nám vůbec neodpovědělo nebo odpovědělo velmi problematicky. Problém nijak neřešili a trvali na původním znění. Já nyní požádám paní ministryni, aby se k tomuto problému vyjádřila,"  uvádí MUDr. Roztočil.

MZ: délku specializace si mohou obory prodloužit

Stejný názor na tento problém má také Česká neurologická společnost. Její předseda, doc. Otakar Keller trvá na tom, že nová vyhláška byla vynucená:

"Všem zástupcům oborů bylo sděleno, že společné kmeny jsou podmínkou a diskutovat lze jen o tom, co bude obsahem chirurgického a interního kmene. Protest proti vyhlášce jsem posílal za neurologickou společnost již během posledních dvou let dvakrát. Na druhém protestu jsou podepsáni všichni členové výboru České neurologické společnosti a všichni členové Akreditační komise v neurologii. Zatím jsem nenašel ani jednoho neurologa, který by byl ochoten novou vyhlášku podpořit," říká doc. Keller.

Ten již před časem upozornil, že nastávajícím neurologům nebude stačit omezený čas na samostatnou specializaci v neurologii (dva roky z celkové postgraduální přípravy zabere pobyt na tzv. interním kmenu).

Náměstkyně Hellerová uvádí, že délku vlastní specializace ministerstvo nijak neomezuje. Jednolivé odbornosti si ji mohou prodloužit na dobu, jakou potřebují.

"Ta délka není ničím daná. Jednotlivé odbornosti si mohou stanovit libovolnou délku, po kterou se musí lékař v daném oboru specializovat," uvádí Hellerová.

S tím však doc. Keller nesouhlasí. "Specializační výuku skutečně nelze prodlužovat, jak nabízí paní náměstkyně. Specializační výuku je třeba zintenzivnit a zefektivnit. Zúčastňuji se specializačního a postgraduálního vzdělávání již 20 let, za tu dobu se leccos podařilo vylepšit navzdory chaosu, který svými vyhláškami a instrukcemi do tohoto procesu již několik let zavádí Ministerstvo zdravotnictví."

Neurolog a diabetes

Podle náměstkyně Hellerová je změna ve vzdělávání mladých lékařů nutná proto, aby pochopili pacienta jako celek a nezaměřili se pouze na svou úzkou specializaci.

"Všude ve světě je běžné, že kvalitní specialista musí mít na začátku své praxe základní zkušenosti ze všech oborů, aby bral pacienta jako na celek. Vezměme jako příklad neurologii. K neurologům chodí většina pacientů staršího věku, kteří mají různá další onemocnění. Neurolog umí velmi dobře léčit daný neurologický problém, ale třeba si už nepovšimne, že pacient má už dlouhou dobu dekompenzovaný diabetes. A my to neurologům nemůžeme vyčítat, protože tento všeobecný základ nemají," uvedla náměstkyně.

"Jestliže paní náměstkyně říká, že si neurolog nepovšimne, že pacient má už dlouhou dobu dekompenzovaný diabetes, pak hluboce uráží všechny neurology," reaguje na slova náměstkyně doc. Keller.

"Diabetologové mohou dosvědčit, že první záchyt diabetu bývá nezřídka stanoven neurologem, protože první příznaky diabetu mohou být i neurologické. Neurologové po celé republice jsou vyhláškou zděšeni, primáři i mladí neurologové mně telefonují a posílají e-maily s dotazem, co mají dělat. Pod petici proti vyhlášce stále přibývají podpisy a po dnešním článku jich jistě hodně přibude," uzavírá předseda České neurologické společnosti.

Iva Bezděková, www.tribune.cz

 

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…