Přeskočit na obsah

Výbor schválil záměr vlády dát 1,6 mld. na oddlužení nemocnic

Sněmovní rozpočtový výbor schválil rozhodnutí vlády uvolnit více než 1,6 miliardy korun na oddlužení zhruba 35 nemocnic či léčeben, které přímo řídí ministerstvo zdravotnictví. Polovinu částky má pokrýt ze svého rozpočtu úřad Davida Ratha, druhou půlku sehnalo ministerstvo financí. Rozhodnutí ale kritizují občanští demokraté a lidovci. Vadí jim zejména, že Rath "seškrtal" již jednou schválené rozpočty, a to prý i na úkor zdravotně postižených.

"Pokládám za obrovskou ostudu sociálních demokratů a komunistů, že prostředky na oddlužení fakultních nemocnic odebírají právě těm nejbezbrannějším, to znamená osobám se zdravotním postižením, vozíčkářům a hospicům," prohlásil předseda lidovců Miroslav Kalousek.

Rath argumentuje tím, že peníze vzal z investičních akcí, které ještě nebyly zahájeny. "Raději budete dotovat nový okap a nebo novou výlevku v  nějakém občanské sdružení, než nákup ozařovače pro Bulovku? Já se na vás ale nezlobím, o zdravotnictví víte asi málo," řekl Kalouskovi Rath.

Šéf lidovců upozornil, že Rath chce omezit investiční akce za 982 milionů korun, ale vozíčkářů, hospiců a léčeben se týkají akce jen za 40 milionů. "Existuje deset jiných způsobů, jak těch čtyřicet milionů korun sehnat. Když nic jiného, tak se mi to zdá politicky velmi pitomé," kontroval Kalousek. V seznamu "seškrtaných" investičních akcí je také 31 milionů korun z Národního plánu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením.

Rath přitom prohlásil, že peníze, které z investičních akcí nemocnic, léčeben a občanských sdružení bere, vrátí zpět v příštím rozpočtu. "Krátíme tady pouze stavební práce. Stane se jen to, že budou zahájeny o šest až osm měsíců později," řekl. To ale kritizoval poslanec ODS Michal Doktor. "Vůči příští vládě je to velmi nezodpovědné," prohlásil.

Přesun peněz musel posvětit rozpočtový výbor, protože jsou součástí schválené rozpočtu. Všechna podobná rozpočtová opatření musí projít právě tímto klíčovým výborem.

S uvolněním 1,6 miliardy korun souhlasila vláda počátkem března poté, co v  polovině února distributoři z Asociace velkodistributorů léčiv zastavili dodávky léků třem nejzadluženějším nemocnicím. Nemocnice ale nedávno peníze dostaly. Pražská Bulovka a Thomayerova nemocnice obdržely od ministerstva zdravotnictví po 60 milionech a nemocnice u svaté Anny v Brně 80 milionů korun. Tato tři zařízení dlužila za léky 400 milionů, dalších 116 milionů za zdravotnický materiál. Celkový dluh všech přímo řízených nemocnic za léky dosahuje dvou miliard, za zdravotnické prostředky 1,2 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…