Přeskočit na obsah

Výbor podle očekávání přerušil jednání o reformě zdravotnictví

Sněmovní zdravotní výbor dnes podle očekávání přerušil jednání o vládních předlohách zdravotnické reformy. Poslanci se budou muset probrat celou řadou pozměňovacích návrhů. Jejich celkový souhrn bude znám ve čtvrtek, kdy zasedání výboru pokračuje a o navrhovaných změnách ke třem reformním zákonům se bude také hlasovat.

Vláda předložila návrh zákona o zdravotních službách, předlohu o speciálních zdravotních službách a návrh zákona o záchranné službě. Opozice stejně jako při prvním sněmovním čtení předloh tvrdila, že nebyl čas o nich debatovat.

Představitelé levice zopakovali, že by mohli případně podpořit jen zákon o záchranné službě. Jaroslav Krákora (ČSSD) ale podotkl, že službu by měl garantovat stát, nikoli kraje, a předloha by měla zahrnovat sociální program pro záchranáře.

Předseda výboru Boris Šťastný upozornil na to, že předlohy měli poslanci k dispozici už od jara. Koalice se chystá do zákona sociální program vložit.

"Zákon o záchranné službě je vysoce apolitický. Diskuse o sociálním programu je na místě. Byl bych pro, aby v zákoně byl," uvedl Marek Šnajdr (ODS).

Podle Soni Markové (KSČM) zákon o záchranné službě může projít. "Ostatní zákony vykazují značné chyby a nedostatky," zdůraznila.

V dnešní debatě mohli vystoupit i zástupci odborné a laické veřejnosti. Zástupkyně kanceláře ombudsmana například navrhovala to, aby lidé, kteří si stěžují na lékařskou péči, měli přístup k údaji, kdo zpracoval znalecký posudek.

Další účastníci zasedání předkládali náměty k definici postupu "lege artis", k úpravě výdejen léků, nebo k pomoci členů Horské služby při zásazích záchranné služby v horách.

Reforma přináší i takzvaný změnový zákon a novelu o veřejném zdravotním pojištění. Ve změnovém zákonu se objevil takzvaný přílepek, který by vedl k utajování úřednických platů a odměn.

Ustanovení doporučil vypustit už branný a bezpečnostní výbor. Očekává se, že zdravotnický výbor vydá stejné stanovisko.

Zákon o zdravotních službách vymezuje podmínky poskytování péče a postavení státu, poskytovatelů péče a pacientů. Pacient se stane novým zákonem "rovnocenným účastníkem procesu poskytování zdravotních služeb".

Předloha o speciálních zdravotních službách upravuje například umělé oplodnění, sterilizace žen, kastrace můžu a transsexualitu.

Návrh zákona o zdravotnické záchranné službě mimo jiné prodlužuje dobu příjezdu záchranářů k pacientovi o pět minut nejvýše na 20 minut. Předkladatelé ale - na rozdíl od opozice - tvrdí, že to dostupnost péče nezhorší. Záchranáři také budou mít zákonnou možnost vstupovat do cizích objektů a budou moci žádat pomoc od jiných lidí.

 

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…