Přeskočit na obsah

Výbor doporučil Senátu zamítnout další část zdravotnické reformy

Senátní zdravotní výbor doporučil horní komoře zamítnout téměř všechny zákony další části zdravotnické reformy. Prosadila to opozice. Výjimkou je zatím jen norma o záchranné službě, k níž se výbor vrátí ještě příští týden.

ČTK to řekla předsedkyně výboru Daniela Filipiová (ODS). O reformních zákonech by Senát měl rozhodovat na schůzi, která začíná 6. října. První etapu reformy dnes podepsal prezident.

"Zamítlo se téměř vše. To se dalo čekat. Levice hlasovala naprosto a priori. Obhajovala zákon o péči o zdraví lidu ze 60. let," řekla Filipiová. Dodala, že ji přístup opozice šokoval.

Právě pět desetiletí starou normu mají projednávané předlohy nahradit. Výbor odmítl zákon o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách, doprovodný zákon k nim i novelu o zdravotním pojištění.

Jednání o normě o záchranné službě přerušil do příští středy. Normy předložil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). S podobnými návrhy před několika lety přišel i někdejší šéf resortu Tomáš Julínek (ODS).

Reformní zákony schválila počátkem září hlasy koaličních poslanců sněmovna. Opozice normy kritizovala. Stavěly se proti nim i odbory. Národní rada osob se zdravotním postižením připravila pro Senát seznam svých pozměňovacích návrhů.

Filipiová řekla, že norma o zdravotních službách představuje kodex pro zdravotnictví a nic zásadního jí prý nelze vytknout. "Všichni ministři po listopadu 1989 jen záplatovali zákon o zdraví lidu, a to s ohledem na lékaře, na pacienty minimálně. Zákon o zdravotních službách klade důraz na práva pacientů," míní šéfka výboru.

Podle opozice by reformní normy pacienty poškodily a jsou tak špatné, že už se upravit nedají. Zákon o zdravotních službách vymezuje péči a služby, vyjmenovává práva pacienta, stanovuje práva a povinnosti zdravotníků a umožňuje vznik zdravotnických registrů.

V nich vidí nebezpečí senátorka Alena Dernerová (za hnutí Severočeši.cz). Podle ní a Platformy zdravotních pojištěnců vznikne velká databáze s údaji o pacientech, což je prý v rozporu s ochranou soukromí i právem EU.

Zákon podle Dernerové omezí právo pacientů na kvalitní péči a svobodnou volbu lékaře a zvýší administrativu lékařů například sepisováním individuálních léčebných plánů nebo zasíláním dat do národního informačního zdravotnického systému.

Nové registrace zdravotnických zařízení a sankce i za administrativní pochybení by prý mohly zlikvidovat praxe soukromých lékařů ve prospěch zdravotnických řetězců.

Zákon o specifických službách upravuje pravidla umělého oplodnění, sterilizace, kastrace či změny pohlaví. Zakazuje klonování lidí. Umělé oplodnění by mohly podstupovat ženy do 49 let.

Novela o zdravotním pojištění počítá s tím, že by se hradily čtyři pokusy místo nynějších tří, pokud se do těla ženy bude přenášet jen jedno oplodněné vajíčko. Z pojištění by se mohlo pak platit i očkování dětí proti pneumokoku a mladých dívek proti rakovině děložního čípku.

Zákon o záchranné službě, který výbor bude ještě projednávat, počítá s prodloužením dojezdové doby sanity z 15 na maximálně 20 minut. Upravuje také financování a další náležitosti.

 

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…