Přeskočit na obsah

Vrchlabská nemocnice se pře s VZP o termíny úhrady faktur

Česko-německá horská nemocnice ve Vrchlabí na Trutnovsku se pře se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) o úhradu faktur za lékařskou péči. VZP v úterý odmítla převzít faktury nemocnice za únor, protože nehodlá akceptovat nemocnicí stanovenou dobu splatnosti 14 dní. ČTK to řekl ředitel nemocnice Vladimír Dryml. VZP uvedla, že splatnost faktur pro lůžková zařízení je 30 dnů. Opoždění plateb odmítla a Drymlovy závěry označila za manipulaci.

Vrchlabská nemocnice od ledna v rozporu se zákonem nevybírá poplatky od pacientů do 18 let. VZP chtěla na konci února vybírání poplatků zkontrolovat, ale nemocnice zástupcům VZP kontrolu neumožnila. Údajně také proto, že jí dlužila za leden. VZP tento argument odmítla.

"Faktury za únor na více než dva miliony korun jsme nyní VZP poslali doporučeným dopisem," řekl Dryml. Nemocnice nemá s VZP od ledna smlouvu, a podle Drymla se proto při stanovení doby splatnosti musí řídit obchodním zákoníkem. Dryml tvrdí, že VZP ve lhůtě nezaplatila nemocnici včas ani za leden, protože peníze od ní nemocnice dostala až tento týden v úterý. "Za leden jsme proto VZP naúčtovali penále," řekl Dryml.

Zpoždění v platbách za péči VZP odmítá. "Za leden jsme zaplatili dva dny před zákonným termínem. Faktury za únor musela pojišťovna nemocnici vrátit zpět, protože na nich bylo opět chybně uvedeno datum splatnosti," uvedla mluvčí VZP Jana Víšková. Řekla, že podle zákona o zdravotním pojištění a příslušné vyhlášky se u nesmluvních zdravotnických zařízení hradí faktury ve stejné lhůtě, jako kdyby byla smluvní, tedy do 30 dnů. "Tento zákon je nadřazen obecné normě, tedy i obchodnímu zákoníku," tvrdí Víšková.

Vyhovět kratšímu termínu splatnosti by kromě porušení zákonných norem znamenalo podle ní zvýhodnit jednoho partnera na úkor druhých. Drymlův postoj označila za snahu připoutat na sebe pozornost v rámci své předvolební kampaně. Dryml je kandidátem ČSSD pro senátní volby na Hradecku a za ČSSD chce kandidovat také do krajského zastupitelstva.

Nemocnice podle Drymla nyní zvažuje na pojišťovnu podání trestního oznámení pro obecné ohrožení. Uvažuje o jeho podání i na ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, který podle Drymla za VZP zodpovídá. Ministerstvo zdravotnictví dříve označilo nevybírání poplatků ve vrchlabské nemocnici za nezákonné a za součást Drymlova politického boje, do kterého jsou zatahováni pacienti.

Vrchlabská nemocnice je podle regionálních médií na prodej. "Když budeme mít kupce, tak nemocnici prodáme. Budeme preferovat toho, kdo nejvíc zaplatí," citoval Krkonošský deník majoritního vlastníka nemocnice Alexandra Seidla. Případní zájemci o koupi si údajně musejí připravit nejméně 150 milionů korun. Zachování zdravotní péče ve Vrchlabí pak bude záležet na novém majiteli. Seidl se prý podnikání ve Vrchlabí rozhodl opustit kvůli nedostatečné podpoře nemocnice ze strany státu, kraje i obce.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…