Vrátila jsem se z PN a už nemám místo
Pracuji 25let v nemocnici jako zdravotní sestra. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Při práci jsem uklouzla na mokré podlaze a poranila se. Dva měsíce jsem byla v PN s prac.úrazem a poté s imunitním onemocněním,celkem šest měsíců PN. Nyní mi byla k 1.4.ukončena PN a na pracovišti mi sdělili, že za mne již vzali jinou sestru a pro mne již místo nemají a poslali mě za hlavní sestrou.Ta mne odeslala zpět, že místo na jiném pracovišti v současné době nemá. Vrátila jsem se opět na své původní pracoviště, kde mi opět sdělili, že místo nemají. Zatím mi na pracovišti nařídili vybrat starou dovolenou. Co bude dál po jejím vybrání nevím. Mohu se prosím nějak bránit?
Odpovídá Mgr. Miloš Máca, právník se zaměřením na medicínské právo.
V otázce převedení na jiné pracoviště bude klíčovým dokumentem Vaše pracovní smlouva a ujednání o druhu práce a místu výkonu práce. Obecně lze konstatovat, že máte-li v pracovní smlouvě uvedeno (což bývá nejčastější) jako druh práce pouze „zdravotní sestra“ a místo výkonu práce např. „nemocnice XX“, zde by zaměstnavatel Vaším převedením na jiné oddělení neporušoval ani pracovní smlouvu, ani zákon. Naopak, jestliže byste měla v pracovní smlouvě uveden jako druh práce např. „zdravotní sestra YY oddělení“, případně sice pouze „zdravotní sestra“, ale jako místo výkonu práce „YY oddělení nemocnice XX“, zde by Vás mohl zaměstnavatel převést na jiné oddělení jen s Vaším souhlasem, bez Vašeho souhlasu jen ve velmi specifických případech, které zde nemá smysl rozvádět, neboť z textu Vašeho dotazu nepředpokládám, že by některá z těch situací vůbec nastala (pro úplnost, zejména viz § 41 zákoníku práce).
Tolik k případné možnosti převedení na jiné pracoviště, jestliže pro Vás na tom stávajícím momentálně není práce, otázka, zda by zaměstnavatel mohl či nemohl na základě Vaší pracovní smlouvy takto postupovat, samozřejmě záleží na primárním předpokladu, že alespoň na jiném oddělení pro Vás práce bude. Pokud ani tam ne, případně sice bude, ale na základě Vaší pracovní smlouvy zaměstnavatel nebude smět převedení realizovat, po vyčerpání dovolené Vám zaměstnavatel může sdělit, že pro Vás práci dále nemá a říci Vám, abyste do práce až do odvolání nedocházela, ovšem nikoliv tím způsobem, že Vám tato nepřítomnost na pracovišti vůbec nebude placena. Zákoník práce (“ZP“) toto nazývá „jinou“ překážkou na straně zaměstnavatele a podle § 208 ZP Vám je povinen během ní vyplácet náhradu mzdy nebo platu.
Pro případnou výpověď pro nadbytečnost podle § 52 písm. c) ZP dle mého názoru a Vašich informací nejsou v tuto chvíli splněny podmínky, blíže se k tomuto vyjádřit nemohu, neboť konkrétní situaci u Vás dopodrobna neznám, nicméně pokud by zaměstnavatel přistoupil k tomuto kroku, bude třeba neprodleně zaměstnavatele písemně informovat, že trváte na tom, abyste byla dále zaměstnávána (§ 69 odst. 1 ZP) a posléze do dvou měsíců od data, ke kterému má pracovní poměr skončit, podat žalobu na neplatnost (§ 72 ZP) místně příslušnému okresnímu soudu dle sídla zaměstnavatele a žalobu odůvodnit právě absencí splnění podmínek, které pro možnost takové výpovědi stanoví § 52 písm. c) ZP.
www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz