Vnitro zahájilo správní řízení kvůli poplatkům se čtyřmi kraji
ČTK to řekla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva. V uvedených čtyřech krajích je podle Malé proplácení poplatků v rozporu se zákonem. To ale popírají hejtmani dotčených krajů, shodují se, že při proplácení zdravotnických poplatků žádný zákon neporušují. Kraje budou s ministerstvem dále jednat.
"Ministerstvo vnitra má právo zahájit s námi správní řízení a my máme právo stále trvat na svém, tedy že se domníváme, že náš postup je v souladu se zákonem," řekl ČTK hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD). Také hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák (ČSSD) tvrdí, že kraj v rozporu se zákonem nejedná. "Nemáme žádný důvod cokoliv na tom měnit," řekl Mišák.
Ani předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek s právním názorem ministerstva nesouhlasí. "Jsem přesvědčen o tom, že poskytování daru z rozpočtu kraje je v samostatné kompetenci krajů," uvedl. Spor podle něj nejspíš bude muset rozhodnout justice.
"Spěje to k soudu," uvedl. Kvůli poplatkům se krajští hejtmani příští týden sejdou s ministrem vnitra Martinem Pecinou, řekl ČTK Hašek. Pecina dnes prý přijal jeho pozvání do Brna na zasedání Asociace krajů.
Původně se spekulovalo o tom, že jedním z krajů, se kterým by mohlo být zahájeno správní řízení, je Středočeský kraj. Ten totiž odmítl změnit systém hrazení regulačních poplatků. Podle středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD) je způsob proplácení ve středních Čechách právně zcela v pořádku.
"My to řešíme buď darem občanům, anebo pomocí slevového kuponu v lékárně, to ministerstvo vnitra vůbec nezachytilo," řekl už dříve ČTK hejtman. Mezi další kraje, které nechtěly měnit systém proplácení poplatků, se řadil také Pardubický, Jihomoravský či Zlínský kraj, se kterým také nakonec správní řízení bude.
Plzeňský kraj nemá podle ministerstva systém úhrady regulačních poplatků v rozporu se zákonem. K nápravě už přistoupil Karlovarský a Olomoucký kraj. Systém úhrady byl v obou případech upraven podle vzoru Plzeňského kraje. Praha regulační poplatky neproplácí.
"Jsem rád, že většina krajů systém úhrady regulačních poplatků už uvedla nebo se snaží uvést do souladu s názorem ministerstva vnitra," řekl ministr vnitra Martin Pecina. Podle něj se postup ministerstva vyplatil.
Šest krajů - Středočeský, Jihomoravský, Moravskoslezský, Liberecký, Vysočina a Pardubický - přislíbilo ministerstvu, že do konce ledna znovu projednají hrazení poplatků. Pokud nezjednají nápravu, vnitro s nimi zahájí správní řízení 31. ledna.
Regulační poplatky zavedl bývalý ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Systém byl od té doby upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, pokud je lék levnější než 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Osvobozeny jsou děti do 18 let. Snížil se jim navíc ochranný limit z 5000 korun na 2500 korun, stejně jako lidem nad 65 let.
ČSSD a KSČM se snaží ve sněmovně prosadit zrušení poplatků. Počátkem prosince uspěly v prvním čtení. Je ale pravděpodobné, že se jim úplné zrušení systému regulačních poplatků nepodaří schválit, nemají k tomu dostatek hlasů. Rath již dříve uvedl, že je připraven hledat kompromis a prosadit alespoň jejich částečné omezení.
ČTK, mrm
Kraje: Proplácením poplatků zákon neporušujeme, budeme dál jednat
Praha - Hejtmani všech čtyř krajů, se kterými dnes ministerstvo vnitra zahájilo správní řízení, se shodují, že při proplácení zdravotnických poplatků postupují v souladu se zákonem. Kraje budou s ministerstvem dále jednat. Jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD) dnes nevyloučil, že o věci rozhodne až soud.
Ministr Martin Pecina v polovině prosince řekl, že krajům, které systém proplácení do konce roku 2009 nezmění, v lednu pozastaví příslušná rozhodnutí zastupitelstev. Dnes ministerstvo oznámilo, že nezákonně postupuje Zlínský, Jihočeský, Ústecký a Královéhradecký kraj.
Hejtmani by se s Pecinou měli kvůli poplatkům sejít příští týden. Ministr prý dnes přijal Haškovo pozvání do Brna na zasedání Asociace krajů. Jihomoravský hejtman ČTK řekl, že s právním názorem ministerstva nesouhlasí. "Jsem přesvědčen o tom, že poskytování daru z rozpočtu kraje je v samostatné kompetenci krajů," uvedl. Spor podle něj nejspíš bude muset rozhodnout justice. "Spěje to k soudu," oznámil.
O zákonnosti proplácení poplatků jsou přesvědčeni i hejtmani dotčených krajů. "Ministerstvo vnitra má právo zahájit s námi správní řízení a my máme právo stále trvat na svém, tedy že se domníváme, že náš postup je v souladu se zákonem," řekl ČTK hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD). Kraj je ale podle něj připraven svolat zastupitelstvo a o poplatcích dále jednat. Jihočeský kraj vrací pacientům poplatky formou daru. Od února do listopadu za ně zaplatil 60,7 milionu korun, na rok 2010 má na poplatky v rozpočtu vyhrazeno 90 milionů korun.
"V žádném případě nechceme postupovat nezákonně. Domníváme se přitom, že nás dosavadní postup byl zákonný," řekl ČTK také mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi. Kraj se prý s krokem ministerstva musí nejprve seznámit a zvážit dopad správního řízení na stávající systém proplácení poplatků. Také pacienti na Královéhradecku přijímají od kraje úhradu poplatku formou daru.
Mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková ČTK řekla, že kraj s ministerstvem vnitra o poplatcích intenzivně jedná. Požadavky vnitra se prý budou během ledna a února zabývat orgány kraje, do té doby se pro pacienty nic měnit nebude. Původní výzvu ministerstva na zrušení usnesení zastupitelstva, které se týkalo regulačních poplatků, kraj loni v prosinci odmítl. Pacienti, kteří chtějí vrátit poplatek, musí na Ústecku podepsat čestné prohlášení o přijetí veřejného příslibu. Měsíčně kraj uhradí na poplatcích necelé čtyři miliony korun.
Také hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák (ČSSD) tvrdí, že kraj zákon neporušuje. "Nemáme žádný důvod cokoliv na tom měnit," řekl Mišák. Kraj vrací poplatky podobně jako řada dalších krajů formou daru, oproti ostatním regionům ale jen lidem do 18 let a nad 70 let, a to pouze za návštěvy ambulance a hospitalizace v krajských zařízeních. Lékárnám Zlínský kraj žádné dary neposkytuje. Hejtmanství letos uvolní na poplatky 18 milionů korun. Je to o 10,7 milionu méně než loni.
Původně se spekulovalo o tom, že jedním z krajů, se kterým by mohlo být zahájeno správní řízení, bude i Středočeský kraj. Ten nakonec stejně jako dalších pět krajů ministerstvu přislíbil, že do konce ledna proplácení poplatků znovu projedná. Pokud tyto kraje nezjednají nápravu, vnitro s nimi zahájí správní řízení 31. ledna.
Žádné rozpory se zákonem nemá podle ministerstva systém úhrady regulačních poplatků Plzeňského kraje. K nápravě už přistoupil Karlovarský a Olomoucký kraj. Systém úhrady byl v obou případech upraven právě podle vzoru Plzeňského kraje. Praha regulační poplatky neproplácí.
Regulační poplatky zavedl bývalý ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Systém byl od té doby upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, pokud je lék levnější než 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun.
Osvobozeny jsou děti do 18 let. Snížil se jim navíc ochranný limit z 5000 korun na 2500 korun, stejně jako lidem nad 65 let.
ČSSD a KSČM se snaží ve sněmovně prosadit zrušení poplatků. Počátkem prosince uspěly v prvním čtení. Je ale pravděpodobné, že se jim úplné zrušení systému regulačních poplatků nepodaří schválit, nemají k tomu dostatek hlasů. Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) již dříve uvedl, že je připraven hledat kompromis a prosadit alespoň jejich částečné omezení.
ČTK, red
Zdroj: ČTK