Přeskočit na obsah

Vlček převzal petici proti zdravotním poplatkům,má 78.000 podpisů

Petici proti poplatkům a privatizaci ve zdravotnictví, kterou podepsalo asi 78.000 lidí, z rukou zástupců Svazu pacientů převzal předseda dolní komory Miloslav Vlček. Předání petičních archů se ve sněmovně zúčastnila i senátorka Alena Gajdůšková, která je členkou petičního výboru svazu a stejně jako Vlček zastupuje v parlamentu sociální demokracii.

Právě socialisté spolu s KSČM poplatky kritizují a usilují o jejich zrušení, případně aspoň radikální omezení. Stejně tak odmítají privatizaci fakultních nemocnic a jejich převod na akciové společnosti. Premiér Mirek Topolánek (ODS) již dříve slíbil, že bez souhlasu parlamentu se z fakultních nemocnic akciové společnosti nestanou. Reagoval tak na fakt, že proti převodům je i řada lidovců a zelených. V KDU-ČSL i Straně zelených je navíc i několik poslanců, kteří stejně jako opozice volají po výrazném omezení zdravotních poplatků.

Lze očekávat, že téma se nejpozději na podzim opět vrátí na parlamentní půdu. ČSSD má ve hře hned dva návrhy - jeden by poplatky zrušil úplně, druhý by od nich osvobodil penzisty, mladé do 18 let a sociálně slabé.

Koalice jako celek se ale dosud shodla jen na zrušení poplatků za pobyt novorozenců v porodnicích, osvobození dárců orgánů a lidí, kterým byla léčba soudně nařízena. To již sněmovna schválila a nyní novela čeká na to, až se k ní vyjádří Senát. Od ledna 2009 by pak měl parlament podle dohody koaličních lídrů zbavit poplatků i děti do šesti let. U dětí do 15 let chce koalice od ledna snížit pětitisícový limit, po jehož překročení člověk sice dál musí poplatky hradit, ale pojišťovna mu později peníze proplatí. Lídři vládních stran se shodli na tom, že pro děti do 15 let by tento limit neměl činit 5000, ale 3000 korun.

Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že poplatky fungují, omezily prý například zbytečné návštěvy ordinací a výrazně se kvůli nim ušetřilo i na levných lécích. Kritici ale míní, že pro některé nemajetné skupiny se naopak stávají bariérou v přístupu ke zdravotní péči. Také uvažované převody nemocnic a zdravotních pojišťoven na "akciovky" ministr Tomáš Julínek (ODS) hájí, ve finále podle něj tato změna pacientům přinese větší komfort a jistotu. Opozice se obává vytunelování zdravotnictví. Předseda sněmovny a opoziční poslanec Vlček dal dnes petici Svazu pacientů za pravdu. Do zdravotnictví byznys nepatří, soudí šéf dolní komory. Dodal, že petici předá petičnímu výboru sněmovny.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…