Vláda zdravotnictví nezreformuje
Podle ředitelky Všeobecné fakultní nemocnice Dany Juráskové, kterou ODS nominovala na ministryni zdravotnictví, české zdravotnictví potřebuje reformu, úřednická vláda pod vedením Jana Fischera ji však neprovede. "V tuto chvíli pro to není politická podpora," řekla novinářům po rozhovoru s Fischerem.
Hlavní prioritou by pro Juráskovou jako ministryni zdravotnictví bylo zachování současného rozsahu zdravotní péče. Podle ní je důležité udržet současné standardy v onkologické péči i v péči traumatologických center. Zdravotnické poplatky, které v posledním roce rozdělily radikálně českou politickou scénu, jsou podle ní tématem politickým. Má na ně osobní názor, nechce ho ale prezentovat.
Jurásková ani Kovářová stejně jako ostatní kandidáti v Hrzánském paláci neslyšeli konečnou nabídku funkce. Fischer se chce rozhodnout příští týden, už tento pátek bude nicméně o svém postupu informovat prezidenta Václava Klause.
ČTK, red pba rot
Fischerovo záhadné mlčení aneb "Dobrá komunikace"
Po včerejšku je už statisticky dokázáno, že Jan Fischer je zatím hlavně mlčícím premiérem. A to při svém jmenování na Hradě sliboval, že bude "dobře komunikovat".
Včera ráno si úřednický předseda vlády, donedávna šéf českých statistiků, poprvé vyzkoušel povinnosti předsedy Evropské unie. Evropa ani Česko se ale o svém novém šéfovi zase nedozvěděla nic moc.
Bohužel, mluvím za něj
Zjišťování, o čem se na snídani v Praze s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem spolu s premiérem v demisi Mirkem Topolánkem Fischer bavil, připomínalo ze všeho nejvíc hru na schovávanou. "Ano, bohužel," odpověděl včera překvapivě Fischerův mluvčí z Českého statistického úřadu Roman Prorok na otázku HN, zda za Jana Fischera mluví i v jeho roli premiéra.
Jenže ke včerejší unijní snídani pak jen vzkázal: "Obraťte se na J. Potužníka, je to v režii úřadujícího premiéra. Děkuji."
Topolánkův mluvčí pro předsednictví EU ale zase kontroval tím, že na schůzce nebyl. "To je otázka spíš na pana Fischera," odrazil pak Jiří Potužník dotaz, zda se s Barrosem řešilo například to, kdo bude předsedat unijním summitům po odchodu nynější vlády.
Mlčení nad floskule
Kdo z Čechů bude od druhého květnového týdne do konce června mluvit za unii, je tedy poměrně důležitá věc. A nejen proto, že by v čele unie mohl stanout vrchní euroskeptik Klaus, ale i proto, že vlastně nikdo moc neví, co si o EU, nebo například o klíčové Lisabonské smlouvě, myslí právě Fischer.
Ale Evropská unie se nemusí cítit ukřivděná.
Nový premiér totiž důsledně dodržuje mlčící taktiku i na domácí politické scéně. A to měl včera nabitý program, přijímal navržené kandidáty na ministerské pozice jednoho za druhým. Například kandidátku na ministryni zdravotnictví, ředitelku Všeobecné fakultní nemocnice Danu Juráskovou, která po setkání prohlásila, že na potřebné reformy nebude mít úřednická vláda sílu. Fischer však znovu neřekl nic.
"A co by měl říkat? Dokud nemá zatím co říct, není lepší mlčet než říkat nějaké floskule?" nepouští otázky k Fischerovi jeho mluvčí Prorok.
A odkazuje se na své novinářské zkušenosti z dob, kdy vládu skládal Fischerův úřednický předchůdce Josef Tošovský. Ten prý mlčel podobně.
HN, Tereza Nosálková
Zdroj: ČTK