Přeskočit na obsah

Vláda vyšle dva letecké speciály pro zraněné Ukrajince

ČTK to řekl mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Vláda vyšle ve čtvrtek do Kyjeva dva letecké speciály, které převezou do České republiky k ošetření dvě desítky Ukrajinců zraněných při nedávných násilnostech mezi vládou a proevropsky orientovanými demonstranty. Ukrajinci, kteří mají především střelná zranění, budou ošetřeni v nemocnicích v Praze. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po jednání vlády řekl, že ČR chce hrát aktivní roli v procesu sbližování Ukrajiny a Evropské unie a kabinet připraví strategii dlouhodobé spolupráce s Ukrajinou.

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) by mělo být převezeno asi 24 zraněných, jejich počet ale nakonec může být vyšší. Vnitro původně mluvilo o 23 lidech. "Půjde o jednu z nejnáročnějších evakuačních operací v novodobé historii AČR, protože hromadný převoz takovéhoto počtu zraněných pacientů s takovým spektrem těžkých poranění od střelných až po popáleniny se dosud ještě neuskutečnil," upozornila Jana Růžičková z generálního štábu Armády ČR. Se zraněnými poletí celkem pět lékařů a pět dalších členů zdravotnického personálu.

Zranění jsou podle ministra ve špatném zdravotním stavu, někteří mají mnohačetné průstřely orgánů i zranění v oblasti lebky. Na péči o ně by se měly podílet nakonec čtyři nemocnice, původně se mluvilo o dvou. Ukrajince, kteří mají zranění hlavy, ošetří v nemocnici na Karlově náměstí, lidi s poraněním břicha a končetin v Motole, postřelené bude mít na starosti vojenská nemocnice a popálené vinohradská nemocnice.

Podle mluvčího vnitra Nováka zraněné na místě vytipovali pracovníci organizace Člověk v tísni. Letouny Casa a Airbus jsou speciálně upravené pro převoz pacientů na lůžkách, na palubách mají zařízení podobná jednotkám intenzivní péče. Letouny přiletí zpět ještě ten den kolem sedmé hodiny večerní. Na převoz i následné ošetření bude vyhrazeno asi deset milionů korun.

Zranění budou převezeni v rámci humanitárního programu MEDEVAC. Program zdravotnických evakuací se používá zejména v oblastech humanitárních katastrof. Opakovaně se díky němu v Praze léčili například syrští uprchlíci.

Vláda podle premiéra Sobotky také dnes začala jednat o vytvoření strategie dlouhodobé spolupráce s Ukrajinou. "Rádi bychom vydefinovali dlouhodobou politiku vůči Ukrajině," uvedl premiér. Dokument by mělo připravit ministerstvo zahraničí. Sobotka doufá, že se na Ukrajině otevírá cesta k tomu, aby se země stala součástí EU. Česká republika by podle předsedy vlády ráda hrála aktivní roli v procesu sbližování unie s Ukrajinou.

Situace na Ukrajině vřela v posledních třech měsících. Protivládní demonstrace v Kyjevě propukly poté, co vláda zastavila přípravy podpisu asociační dohody s EU. Konflikt eskaloval minulý týden, kdy v ulicích hlavního města přišly při demonstracích o život desítky lidí.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…