Přeskočit na obsah

Vláda rozhodne, zda se bude povinně očkovat přes 200.000 lidí

Vláda v pondělí projedná návrh, podle kterého by na pokyn hlavního hygienika Michaela Víta bylo povinně očkováno proti chřipce více než 200.000 lidí nutných pro chod státu, řekla v České televizi ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Mělo by jít například o policisty, hasiče, vojáky a zdravotníky. Očkován by byl i prezident a členové bezpečnostní rady státu, která návrh v pátek schválila.

Ministryně Jurásková nicméně s povinným očkováním nesouhlasí a v pondělí pro to asi ruku nezvedne, řekl ČTK mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

"Paní ministryně je od počátku pro to, aby to očkování bylo pouze dobrovolné," řekl Sršeň. Ze strany ministerstva podle něj nikdy nepadl návrh, aby byl kdokoliv očkován proti prasečí chřipce povinně. O možnosti takové varianty rozhodla až páteční mimořádná bezpečnostní rada státu. Sršeň ČTK řekl, že nemá informace o tom, kdo to v pátek navrhl, nebo proč takto rada rozhodla.

V bezpečnostní radě státu zasedá vedle Juráskové premiér Jan Fischer, ministr financí Eduard Janota, ministr obrany Martin Barták, ministr vnitra Martin Pecina, ministr dopravy Gustáv Slamečka, ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel a ministr průmyslu Vladimír Tošovský. Pátečního zasedání se účastnil také prezident Václav Klaus. Podle něj se nebezpečí chřipky přehání a vláda by neměla nikomu povinné očkování nařizovat.

"Původní propočty byly očkovat 95.000 zaměstnanců, podniků, ministerstev a dalších institucí důležitých pro chod státu a 137.000 zdravotnických pracovníků," řekla v televizi Jurásková.

Návrh kritizoval stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Podle něho je prasečí chřipka lehkým onemocněním a hysterie není na místě. Výjimku prý tvoří jen těžce nemocní lidé. Prohlásil také, že na ministerstvu zdravotnictví se kolem očkování ději podivné věci.

"Ministerstvo zprivatizovalo systém řady vakcinací, dalo to podivné firmě, která nevíme komu patří, nic podobného nikdy nedělala. Jsou různé spekulace o tom, komu to může patřit ze špiček ministerstva, a tato podezření se přelévají do plánu povinně očkovat 200.000 lidí. Je to něco neuvěřitelného," pustil se do ministerstva Rath.

Na jeho kritiku Jurásková nereagovala. Podotkla pouze, že důsledkem negativní kampaně proti očkování se na celém světě nechává v průměru očkovat pouze 30 procent lidí. "Co mě nejvíc mrzí, že se neočkují nemocní lidé, kteří na virus umírají. Důkazy, že je vakcína nebezpečná, nejsou," dodala ministryně.

V České republice je podle údajů z minulého týdne 2340 laboratorně potvrzených nákaz pandemickým virem chřipky. Na 100.000 obyvatel je hlášeno 1016 případů, hranicí epidemie je 2000 případů na 100.000 obyvatel. Česko nyní eviduje 83 případů úmrtí na prasečí chřipku. Mnoho lidí však vakcínu odmítá.

Doposud se využilo asi 57.000 dávek vakcíny proti prasečí chřipce, tedy zhruba čtvrtina množství, které má stát nyní k dispozici. Stát objednal celkem milion dávek, na jejichž nákup vyčlenil přes 200 milionů korun. Zatím jich nakoupil 238.000.

Vláda v reakci na možnou pandemii prasečí chřipky rozhodla už loni o očkování osob nezbytných pro zajištění chodu státu. Očkováni byli ale především lidé s nemocemi, které by chřipka mohla výrazně zkomplikovat. V lednu pak kabinet rozšířil okruh očkovaných osob z lékařů i na vojáky, hasiče, policisty či záchranáře.

Na základě tohoto rozhodnutí přistoupila armáda k povinnému očkování svých příslušníků, kterých je celkem asi 16.000. Někteří vojáci se ale očkovat nechtěli, postup ministerstva obrany zkritizoval i prezident Václav Klaus.

Ministerstvo obrany v reakci na to předložilo analýzy, podle kterých je pro bezpečnost státu v případě epidemie prasečí chřipky nezbytné očkování jen 8000 vojáků.

ČTK,  bns

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…