Vláda přerušila jednání o platbách za státní pojištěnce
Vláda se dnes nedohodla na zvýšení odvodů na zdravotní pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané. O návrhu ministerstva zdravotnictví, které chce zvýšit platby za státního pojištěnce z nynějších 845 korun za měsíc na 904 korun, přitom už vládní politici opakovaně diskutovali. Proti se zatím vždy postavil ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Pokrok podle členů vlády nepřineslo ani odpolední jednání koaliční rady, na němž Babiš představil návrh rozpočtu na příští rok.
Nárůst odvodů za státní pojištěnce odůvodňuje ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) tím, že tato skupina čerpá ze zdravotního pojištění největší díl. Stát přitom za tuto kategorii platí nejméně. I lidé zcela bez příjmů platí měsíční pojistné 1242 korun, tedy téměř o polovinu víc. Navýšení by ročně do zdravotnictví přineslo dalších 4,3 miliardy korun, letos stát vydá za své pojištěnce 62 miliard, zdravotní pojišťovny mají na péči 250 miliard korun.
Babiš svůj nesouhlas s nárůstem odvodů opakovaně zdůvodňoval potřebou nejprve učinit hospodaření v resortu transparentnějším. O návrhu dnes vládní strany diskutovaly i na koaliční radě. "Nepřinesla nic nového," sdělil ČTK k jejím výsledkům vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek.
"Nebyla uzavřena nějaká shoda, nebo že bychom se domluvili na něčem," potvrdil také šéf rozpočtového výboru Sněmovny Václav Votava (ČSSD), který se schůzky účastnil. "Bude se pokračovat v bilaterálních jednáních mezi jednotlivými ministry a panem ministrem Babišem," podotkl. Na nich bude řada ministrů usilovat o navýšení rozpočtu svých kapitol. Jedním z nich bude podle Votavy například jeho stranický kolega a ministr vnitra Milan Chovanec, který požaduje prostředky navíc na nábor nových policistů. Další peníze bude chtít ale třeba také ministerstvo školství.
V návrhu státního rozpočtu na příští rok počítá Babiš s růstem plateb za státní pojištěnce o jedno procento. V připomínkovém řízení k Němečkovu návrhu Babiš uvedl, že nárůst odvodů o 4,3 miliardy není rozpočtově krytý, stejně jako dopad do tříletého rozpočtového výhledu ve výši 13 miliard. Navrhuje proto příští rok přidat na státní pojištěnce částku 600 milionů korun.
Babiš v připomínkovém řízení rovněž uvedl, že platba za státní pojištěnce byla zavedena jako dočasný a doplňkový zdroj, který měl být utlumován, jak budou narůstat příjmy z výběru veřejného pojistného a připojištění. Podle Němečka ale ze žádného právního předpisu dočasnost platby státu nevyplývá. Navíc podíl platby státu na celkových příjmech veřejného zdravotního pojištění klesl od zavedení z 29 procent na nynějších 25 procent, uvedl.
S pravidelnou valorizací plateb státu počítá Němeček v návrhu zákona od roku 2017. Pozastavením valorizace v letech 2010 až 2013 přišlo podle něj zdravotnictví o 19 miliard korun, které by jinak dostalo od státu. Babiš tvrdí, že za roky 2014 až 2016 dostane zdravotnictví 26 miliard korun navíc, které by mělo využít například na zvýšení platů lékařů a dalšího zdravotnického personálu.
Němeček odůvodnil svůj návrh tím, že jsou potřeba peníze na zvýšení platů zdravotníků. Podle údajů lékařské komory opouští ČR ročně pětina čerstvých absolventů medicíny. "Finanční prostředky, které ČR vynaložila na vzdělávání lékařů, tak nepřinášejí užitek českým pacientům," uvedl ministr s tím, že personální situace zdravotnictví je dlouhodobě neudržitelná. Vedle lékařů chybějí v nemocnicích i sestry.
Kompromis se snažila nalézt vládní zdravotnická komise, na závěrečném stanovisku k navýšení odvodů se nedohodla.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se již nechal slyšet, že pokud nebude navýšení plateb za státní pojištěnce součástí návrhu rozpočtu na příští rok, sociální demokraté ho jen těžko podpoří.
ČTK
Zdroj: ČTK