Vláda posoudí dva návrhy ČSSD na omezení poplatků, asi je odmítne
Vláda by měla na svém pondělním zasedání posoudit hned dva sociálnědemokratické návrhy na zrušení, respektive omezení poplatků ve zdravotnictví. Kabinet pravděpodobně obě předlohy ČSSD odmítne. To ale neznamená, že koalice je v otázce poplatků jednotná. Lidovci a zelení chtějí některé z nich odbourat. Koaliční lídři by měli spor ve vládním táboře řešit rovněž v pondělí, sejít by se měli zřejmě po zasedání kabinetu.
Pokud jde o návrhy ČSSD, v prvním případě socialisté navrhují zákonem zrušit všechny poplatky. Jejich druhá, alternativní předloha počítá s tím, že od nich budou osvobozeni mladí do osmnácti let a pak také lidé s příjmem nižším, než je dvojnásobek životního minima, invalidní důchodci a rovněž starobní důchodci, kteří již nejsou zaměstnaní, a jsou tak odkázáni právě na starobní penzi.
Kabinet dostává oba návrhy ČSSD pár dnů poté, co Ústavní soud zamítl sociálnědemokratický návrh na zrušení poplatků. Rozhodnutí soudu bylo těsné, z patnáctičlenného pléna sedm soudců s nálezem či s jeho částí nesouhlasilo. Boj o poplatky navíc nekončí, přesouvá se však opět na parlamentní půdu.
Výše uvedenými předlohami ČSSD se dolní komora na své nejbližší schůzi sice zřejmě zabývat nebude, již na ní má ale projednávat návrh lidovecké poslankyně Michaely Šojdrové. Ten počítá s tím, že novorozenci by byli osvobozeni od poplatků za pobyt v porodnici. Šojdrová doufá, že koalice se dohodne na nějaké širší úpravě, která by rušila i některé jiné poplatky. Takový požadavek mají i další poslanci KDU-ČSL a Strany zelených.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) ale zatím připouští pouze to, že od plateb by mohly být osvobozeny děti do tří let. Pondělní schůzka lídrů vládních stran by tedy měla dát odpověď na otázku, zda se koalice jako celek nakonec dokáže shodnout na společném postupu. Pokud se jí to nepovede, část koaličních poslanců začne zřejmě spolu s opozicí prosazovat odbourání některých plateb, aniž by dál spoléhali na dohodu v koalici.
Koaliční komise ke zdravotnictví se v minulých týdnech domluvila jen na dílčích úpravách, které by měly od poplatků ulevit pouze úzce vymezeným skupinám pacientů, například dárcům orgánů. Někteří lidovci a zelení však žádají, aby bylo povinnosti platit poplatky zbaveno podstatně víc lidí. Stejně jako opoziční politici hovoří například o mladistvých a penzistech.
Pacienti v České republice od začátku roku platí 30 korun za návštěvu u praktického, ženského i zubního lékaře, klinického psychologa a logopeda. Za ošetření na pohotovosti musí vynaložit 90 korun. Platí se i v lékárnách, a to 30 za každou položku na receptu. Pobyt v nemocnici přijde na 60 korun denně.
Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že poplatky fungují, omezily například zbytečné návštěvy ordinací, výrazně se kvůli nim ušetřilo i na levných lécích a pětitisícový roční limit prý navíc ochrání ty skutečně potřebné. Kritici ale říkají, že pro některé nemajetné skupiny se poplatky naopak stávají bariérou v přístupu ke zdravotní péči. Se svým názorem, že jsou i protiústavní, však opoziční politici u soudu neuspěli.
Zdroj: ČTK