Přeskočit na obsah

Vláda odmítne zmírnění podmínek pro nedobrovolnou hospitalizaci

Kabinet ale podle podkladu pro pondělní zasedání úpravě vytkne to, že je značně neurčitá a mohla by v praxi vyvolávat stížnosti a spory. O předloze rozhodnou zákonodárci.

Nyní mohou lékaři nedobrovolně hospitalizovat psychicky nemocné lidi jen v případě, pokud sebe nebo své okolí bezprostředně ohrožují. V ostatních případech musejí pacienta propustit, ač jsou přesvědčení o tom, že by potřeboval další ústavní léčbu, píšou autoři v důvodové zprávě. Lékaři tak musí podle nich postupovat i tehdy, pokud má pacient sebevražedné úmysly nebo může být agresivní.

Předkladatelé proto chtějí, aby byla hospitalizace proti pacientově vůli nově možná v případě vysoké pravděpodobnosti, že by mohl sebe nebo své okolí v budoucnu ohrozit. "Nutno zdůraznit, že nadále zůstává zachována podmínka, že nedobrovolná hospitalizace je možná, pouze pokud hrozbu pro pacienta nebo jeho okolí nelze odvrátit jinak," zdůrazňují poslanci KSČM.

Zákon by zachoval i další pojistky proti možnému zneužití. Jde například o povinnost oznámit do 24 hodin hospitalizaci pacienta bez jeho souhlasu soudu, přičemž soud musí rozhodnout do týdne o oprávněnosti hospitalizace a do tří měsíců o dalším postupu.

Současná úprava podle předběžného stanoviska pro ministry může působit problémy, případná změna by se ale měla podrobit odbornému posouzení a standardnímu legislativnímu procesu. Výsledné řešení by mělo být takové, aby pacienti dostali včasnou léčbu, ale aby byly zároveň v co nejvyšší míře ochráněna jejich práva, stojí v podkladu.

Vláda slíbí, že záležitost ošetří ve vlastní novele zákona o zdravotních službách, kterou chce předložit příští rok.

ČTK

 

 

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…