Přeskočit na obsah

Vláda odmítla návrh Šojdrové zrušit poplatky za novorozence

Vláda zamítla návrh lidovecké poslankyně Michaely Šojdrové na osvobození novorozenců od poplatků za pobyt v porodnici. Premiér Mirek Topolánek (ODS) to vysvětlil tím, že podle dohody vládní koalice má společný návrh vzejít z jednání její zdravotnické komise, která 17. dubna posoudí dosavadní fungování regulačních poplatků a případně navrhne změny a úpravy.

Šojdrová uvedla, že ji rozhodnutí kabinetu nepříjemně překvapilo. S poplatky za novorozence totiž podle ní původně nepočítala ani vládní reforma financí. "Proto jsem očekávala, že vláda bude vstřícná k tomuto návrhu," řekla ČTK.

Topolánek i ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) si ale myslí, že Šojdrová měla respektovat rozhodnutí koalice a vyčkat na rozhodnutí expertní komise. Sám ministr by podle svých slov na poplatcích nic neměnil, politické rozhodnutí ale bude respektovat. "Já mám zatím informace, že poplatky fungují naprosto perfektně a svou regulační úlohu plní," řekl dnes novinářům. Původně prosazoval, aby se systém vyhodnotil po půl roce, koalice se ale hlavně na návrh lidovců dohodla na bilanci už po čtvrt roce fungování.

Šojdrová věří, že Poslanecká sněmovna její předlohu navzdory nesouhlasu vlády schválí. A v parlamentu není její iniciativa bez šance. Kdyby ji totiž podpořila opozice, stačilo by ve sněmovně pár dalších hlasů z koaličního tábora ke schválení. Návrh přitom kromě Šojdrové podepsali i tři další lidovci a také dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka.

Vládní strany v těchto týdnech o úpravách poplatků vyjednávají, zatím se ale neshodly. Někteří koaliční politici Šojdrové předlohu kritizují jako "sólo akci" a vyzývají poslankyni vládní strany, aby ji stáhla a vyčkala na společný návrh ODS, KDU-ČSL a zelených. Šojdrová ale čekat nechce a říká, že její novela zůstane na stole tak dlouho, dokud koalice nepředloží jiný návrh.

Od ledna pacienti platí 30 korun za návštěvu lékaře, stejnou částku dají i za položku na receptu, 60 korun uhradí za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Platit by měli také po překročení ročního limitu ve výši 5000 korun, částky nad tento limit jim ale zdravotní pojišťovna vrátí.

Opozice poplatky odmítá a žádá jejich zrušení. Julínek je hájí, podle něj omezují plýtvání ve zdravotnictví a navíc díky nim získá stát přehled o výši spoluúčasti pacientů. O lidi, kteří před zavedením poplatků a limitu museli ročně doplácet mnohem víc než 5000 korun, se podle něj dosud nikdo nezajímal.

Návrhy na změny v poplatcích se netýkají jen novorozenců, případně jejich matek. Organizace pracující s bezdomovci zase žádají, aby poplatky nemuseli platit lidé bez domova. Ombudsman Otakar Motejl si zase myslí, že od poplatků za léčebnou péči by měli být osvobození žadatelé o azyl v České republice.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…