Přeskočit na obsah

Vláda asi projedná Diag ve středu, Julínek navrhuje bránit se

Vláda by se mohla už příští středu zabývat případem arbitráže s firmou Diag Human, podle níž by Česko mělo této společnosti obchodující s krevní plazmou uhradit asi devět miliard korun. Kabinet rozhodne o tom, jak bude stát dál postupovat. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Vládě navrhne, aby se ČR bránila a využila všech možností k přezkoumání rozhodnutí. Vedení ministerstva důkazy firmy o tom, že jí český stát způsobil škodu, opětovně označilo za chabé.

"Údajná škoda je prokazována v podmiňovacím způsobu: Kdyby tady byl dobrý trh a my jsme měli slabé konkurenty, tak jsme měli takový a takový zisk a bývali bychom vydělali čtyři miliardy. O to jsme přišli, protože ministr (Martin) Bojar napsal v roce 1992 dopis. Takhle se zdá, že to drsně interpretuji, ale ono je to téměř přesně," řekl Julínek. Zdůraznil, že se odehrála česká, ne mezinárodní arbitráž. Její výsledek tedy není konečný.

Firma Diag Human si stěžuje, že ji český stát poškodil a nemohla obchodovat s krevní plazmou. Požaduje ušlý zisk. Arbitři stanovili náhradu zhruba 4,1 miliardy korun. Zbytek z celkových 8,33 miliardy činí penále z prodlení. Jde o náhradu škody a úroky ke konci července 2007, od tohoto dne suma vzrůstá o další úrok ve výši asi 1,3 milionu denně. Po přičtení těchto úroků tak částka představuje nyní zhruba devět miliard korun.

Rozhodnutí arbitrů má 110 stran. Českou republiku v arbitráži zastupoval Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Jeho mluvčí Jana Rennerová dnes ČTK řekla, že právníci úřadu v současné době rozhodčí nález zkoumají a budou k němu vydávat stanovisko, které předají ministerstvu zdravotnictví. Julínek potom stanovisko předloží vládě.

Podle českého zákona o rozhodčím řízení mohou jeho účastníci podat po vydání rozhodčího nálezu jak návrh na jeho přezkum jinými rozhodci, tak návrh na zrušení nálezu soudem. Soud nález zruší například tehdy, pokud zjistí, že rozhodčí smlouva, na jejímž základě o sporu rozhodovali arbitři, není platná, nebo pokud se ukáže, že lze provést důkazy, které v předchozím řízení nemohly být provedeny. Rennerová uvedla, že pravděpodobnější volbou bude v kauze Diag Human zřejmě návrh na přezkum nálezu, zdůraznila ale, že vše bude záležet na rozhodnutí kabinetu.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…