Vizitky letošních laureátů Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství
Vizitky letošních laureátů Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství:
James Rothman (62)
- Profesor chemie na Yaleově univerzitě v New Havenu, kde vede na katedře chemie oddělení buněčné biologie.
- Narodil se 3. listopadu 1950 v Haverhillu ve státě Massachusetts. V roce 1971 získal bakalářský titul na Yaleově univerzitě, poté absolvoval doktorandské studium na Harvardově univerzitě. V letech 1976 až 1978 absolvoval postdoktorandské stipendium na Massachusettském technickém institutu (MIT).
- V roce 1978 začínal jako odborný asistent v oboru biochemie na Stanfordově univerzitě v Kalifornii (od roku 1984 tam byl profesorem) a v roce 1988 se stal profesorem na Princetonské univerzitě v New Jersey.
- V roce 1992 převzal vedení programu buněčné biochemie a biofyziky ve Sloanově a Ketteringově středisku pro výzkum rakoviny (MSKCC) v New Yorku. V roce 2004 se stal profesorem na Columbijské univerzitě v New Yorku a ředitelem tamního centra pro biochemii. Od roku 2008 působí jako profesor na Yaleově univerzitě.
- Je držitelem řady ocenění, mimo jiné prestižní americké Ceny Alberta Laskera za lékařský výzkum (2002).
Randy Wayne Schekman (64)
- Biolog na Lékařském institutu Howarda Hughese a profesor molekulární a buněčné biologie na Kalifornské univerzitě v Berkeley, kde působí již od roku 1976.
- Narodil se 30. prosince 1948 ve městě Saint Paul v Minnesotě.
- V minulosti byl také šéfredaktorem oficiálního magazínu americké Národní akademie věd (NAS), jejímž členem je od roku 1992, a jako editor působí v dalších vědeckých médiích.
- Doktorát získal v roce 1975 na Stanfordově univerzitě za studii týkající se replikace DNA.
- Je držitelem řady dalších prestižních cen. Kromě letošní Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství získal v roce 2002 společně s Jamesem Rothmanem prestižní americkou Cenu Alberta Laskera za lékařský výzkum (2002).
Thomas Südhof (57)
- Profesor biochemie, známý studiemi synaptického přenosu. Jeho výzkum od roku 1986 položil základy současnému vědeckému porozumění problematiky přenosu materiálu v buňkách lidského těla.
- Narodil se 22. prosince 1955 v německém Göttingenu. Vystudoval medicínu na univerzitě v Cáchách, na Harvardu a na Göttingenské univerzitě. Neurovědou se začal zabývat za doktorských studií v Ústavu Maxe Plancka pro biofyzikální chemii.
- V roce 1983 odešel do USA, kde pokračoval ve výzkumu na oddělení molekulární genetiky Jihozápadního lékařského ústavu při Texaské univerzitě v Dallasu. V roce 1986 si tam otevřel vlastní laboratoř. Výzkum prováděl i v Lékařském ústavu Howarda Hughese. V roce 2008 přešel na Stanfordovu univerzitu, kde nyní působí jako profesor molekulární a buněčné fyziologie, psychiatrie a neurologie.
ČTK
Zdroj: ČTK