Video-EEG vyšetřením pro epileptiky prošlo v Motole již 2500 dětí
Speciální video-EEG vyšetření, které pomáhá určit a zpřesnit diagnózu epilepsie, absolvovalo v pražské Fakultní nemocnici Motol za posledních 15 let již 2500 dětských pacientů. K zakoupení video-EEG monitorovací jednotky přispěla v roce 1993 veřejná sbírka. Klinika dětské neurologie chce nyní jednotku zmodernizovat. Část peněz by ráda získala opět od dárců a sponzorů. Díky EEG se daří provádět i velmi specializované operace mozku dětí s nezvladatelnou epilepsií, řekl ČTK dětský neurolog z motolské nemocnice Pavel Kršek.
Epilepsií trpí v ČR přibližně 100.000 lidí, u dětí je její výskyt o něco častější než u dospělých. Nemoc se projevuje různě. "Každý si asi představí velké záchvaty s bezvědomím a křečemi, ale to se vyskytuje jen u části pacientů, u většiny z nich jsou projevy mnohem mírnější," řekl Kršek. Objevují se i malé záchvaty, které na pacientovi nepoučený pozorovatel úplně přehlédne. Nemocný se například na chvíli zahledí nepřítomně do dálky nebo mu škubne ruka.
Zhruba tři čtvrtiny pacientů mohou prožít kvalitní život díky dostupným lékům. Lékaři mají na výběr zhruba 18 antiepileptik. K dispozici jsou podle Krška moderní léky třetí generace s minimem vedlejších účinků. Záchvatům a jiným epileptickým projevům lze zabránit také správnou životosprávou. "Například se musí upravit rytmus spánek - bdění a je potřeba se vyvarovat některým podnětům, které záchvaty podněcují," řekl Kršek. Rizikové jsou například stroboskopy, intenzivní hudba, návykové látky a různé emoční faktory.
Asi u čtvrtiny pacientů ale léky nezabírají a je nutné operovat mozek. Pro přípravu neurologických operací lékaři v Motole používají různé zobrazovací metody. Jednou z nich je právě EEG jednotka. Aby operatér mohl odstranit zdroj špatných elektrických impulzů, musí zasáhnout přesně místo, odkud vycházejí. Přitom nesmí porušit jiná důležitá centra, například řeči.
Dětská neurologická klinika v Motole má k dispozici tři lůžka napojená na video monitorovací přístroj. Kamera dítě snímá několik hodin přes den i v noci a lékaři mají možnost pozorovat na obrazovce všechny projevy záchvatů, které epileptické pacienty trápí. Pacientovi se napojí na hlavu speciální EEG čepice, u delších záznamů se na hlavu nalepí přímo elektrody. U dětského pacienta jsou po celou dobu přítomni rodiče nebo někdo z personálu. Jejich úkolem je zapisovat a signalizačním zařízením označit všechny projevy, které mohou znamenat i menší záchvat.
Celková hodnota video-EEG jednotky je přibližně 1,2 milionu korun. Klinika dětské neurologie Fakultní nemocnice v Motole zřídila konto, na které je možné posílat dary na modernizaci EEG - jeho číslo je 35-17937-051/0100. Prvních 30.000 korun na modernizaci přístroje již tento týden věnovala farmaceutická firma, která se specializuje na léčbu epilepsie. Modernizace se bude hradit také z prostředků, které nemocnice dostala v podobě grantů.
Zdroj: ČTK