Přeskočit na obsah

VFN otevřela komplex stomatochirurgie

Všeobecná fakultní nemocnice a 1. lékařská fakulta otevřely nový komplex stomatologické chirurgie, který umožní většímu počtu studentů zubního lékařství ošetřovat pacienty. Jsou v něm sloučeny obličejová a čelistní chirurgie se stomatochirurgií. To pacientům i lékařům z terénu zjednoduší vyhledání odborné pomoci.

Dosud byla pracoviště zabývající se chirurgickým odstraňováním zubů, léčbou zánětů a odstraňováním drobných nádorů v jiné budově než oddělení zaměřené na chirurgické výkony na obličejových kostech, na měkké tkáně ústní dutiny a na přilehlé oblasti. Novinářům to včera řekl přednosta stomatologické kliniky Jiří Mazánek.

Rozšíření praktické výuky, která je pro mladé adepty nezbytná, umožní absolventům plnohodnotný vstup do praxe ihned po dokončení studia, což v minulosti nebylo možné. V zahraničí většinou mohou studenti stomatologie ošetřovat pacienty až v posledním ročníku.

Vedoucí lékařka chirurgické ambulance Hana Staňková řekla, že studenti stomatologie v prvních dvou ročnících pracují ve "fantomové laboratoři" na 25 modelech hlavy a musejí se střídat na čtyři směny. Ve třetím ročníku pokračují na modelech a zároveň už provádějí základní výkony a seznamují se s provozem oddělení. Od čtvrtého ročníku docházejí do ambulance, kde už pod dohledem učitelů provádějí výkony na pacientech. "Pacienti se neděsí, protože vědí, že o způsobu léčby vždy rozhoduje učitel a medik se pečlivě řídí jeho pokyny," uvedla Staňková. Stomatochirurgií ročně projde 20 000 pacientů a stomatologická klinika ošetří 75 000 pacientů z Prahy a Středočeského kraje.

Podle Romana Šmuclera, který na fakultě vyučuje, je o studium zubního lékařství velký zájem. Před rokem 1989 byla většinou stomatologie druhou volbou, když se zájemce o studium medicíny nedostal na fakultu všeobecného lékařství. Nyní musejí adepti studia zubního lékařství v přijímacím řízení dosáhnout vyššího bodového ohodnocení než zájemci o všeobecné lékařství.

Přestavba zařízení trvala podle Mazánka téměř rok. Stavební náklady přišly téměř na šest milionů korun a dalších šest milionů korun stálo vybavení pracoviště. Stavební úpravy vedly nejen ke zřízení nových ambulancí, ale i kartotéky, rentgenologického pracoviště a sociálního zázemí pro personál.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…