Přeskočit na obsah

Většina plzeňských lékařů dostala pokutu

Většina plzeňských praktických lékařů dostala od Oborové zdravotní pojišťovny zaměstnanců bank pokutu za to, že poskytla větší objem zdravotní péče, než umožňovaly limity. Lékaři se sankcemi v řádu několika tisíců korun nesouhlasí a jsou odhodláni se bránit soudně. Píše to dnešní Plzeňský deník.

Podle úhradové vyhlášky, platné od začátku roku, měli totiž lékaři poskytnout v letošním prvním pololetí stejný objem péče jako loni. Doktoři z Plzně nyní sepisují odůvodnění, proč limit překročili.

Jedna z lékařek měla například větší počet očkovaných pacientů. Zdravotníci se bouří a varují, že je to donutí omezit péči nebo skončit.

"Ministerstvo totiž před vydáním úhradové vyhlášky zdražilo zdravotní péči, například poplatky za rentgeny či laboratorní vyšetření, takže i kdybychom poskytli stejný objem péče jako loni, byla by dražší," uvedla Eva Pohořalá, šéfka Sdružení praktických lékařů plzeňského regionu.

Podle doktorů budou sankce požadovat také ostatní pojišťovny, což potvrdil například David Kostka ze Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance. "Nebudeme ale zřejmě lékaře hromadně obesílat, ale budeme s nimi jednat individuálně," dodal.

"Ministerstvo nás nutilo péči omezit, ale my jsme tím, že jsme to neudělali, ukázali velkou morálku," dodala Pohořalá. Do zdravotního systému by se podle ní měly dostat peníze jiným způsobem než pokutovaním. Zdravotnictví podle ní potřebuje reformy.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…