Většina lékáren měla včera zavřeno
K protestům proti politice ministra Davida Ratha se včera připojila drtivá většina lékárníků. Podle informací České lékárnické komory mělo od 12:00 do 15:00 zavřeno 2107 z 2286 lékáren, tedy přes 92 procent. V šedesáti regionech zavřeli lékárníci 90 a více procent lékáren, v 17 z nich zavřely všechny lékárny - například v Klatovech, Pelhřimově, Mladé Boleslavi, Prachaticích či Břeclavi.
Přibližně v polovině okresů mělo podle komory zavřeno více než 95 procent lékáren. Jen výjimečně klesla podpora protestů mírně pod 80 procent, stalo se tak ve Znojmě a ve Vsetíně. Očekávání prý předčila situace v hlavním městě. V Praze 9 se k protestní akci připojily všechny lékárny. Největší, tedy stoprocentní účast měla mezi krajskými městy Plzeň, ale přes devadesát procent zavřených lékáren měly údajně i ostatní krajské metropole.
"Je evidentní, že nejde o několik izolovaných hlasů, ale o postoj celého odvětví. Situace je opravdu vážná. Doufám, že si to uvědomí především pan ministr David Rath. Zároveň lituji toho, že kolegové z fakultních lékáren nemohli kvůli jeho hrozbám svobodně vyjádřit svůj názor a protest podpořit," uvedl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.
Lékárníci podle prohlášení komory dali ministrovi "pádnou odpověď na jeho sebevědomá prohlášení o tom, že zavře nanejvýš 20 procent lékáren". "Ministr se evidentně spletl i v předpokladu, že lékárníci nebudou navzájem solidární a že jim jde především o peníze," uvádí se v tiskové zprávě komory.
Včerejší akci vyjádřila podporu rovněž Koalice soukromých lékařů, v níž jsou organizace praktiků, pediatrů, ambulantních specialistů a zubařů. Nikoli kvůli sporu o marže, ale kvůli způsobu jednání ministra zdravotnictví akci podpořila i Asociace českých a moravských nemocnic.
Zástupci lékárníků včera rovněž předali úřadu vlády petici proti Rathovu postupu, kterou podepsalo 1650 pracovníků lékáren. Doufají, že tak přimějí premiéra Jiřího Paroubka, aby se začal situací hlouběji zabývat, protože jednání s Rathem jsou podle nich bezvýsledná. Lékárníci jsou také připraveni přitvrdit a koncem února zavřít provozovny i na několik dní. Podle Lubomíra Chudoby není vyloučeno, že se k protestům připojí soukromí lékaři, zubaři a malé nemocnice.
Od ledna klesla léková marže z 32 procent na 29, lékárníci se o ni dělí s distributory, po odečtení DPH mají 17 procent. Podle ministra jsou příjmy lékáren vysoké a jejich snížení unesou. Lékárníci však varují, že výdejny s měsíčním obratem do 300.000 korun a menší lékárny s obratem do jednoho milionu zkrachují.
Dosud je marže na všechny léky stejná. Změna navrhovaná lékárníky spočívá v tom, že u levnějšího léku by byl zisk vyšší - až padesátiprocentní, s růstem ceny by marže klesala. Pomohlo by to podle nich výdejnám a malým lékárnám, které mají hlavně levnější přípravky.
Pro ministra zdravotnictví Davida Ratha je to nepřijatelné. "Nepřipustím žádné zdražování léků tím, že by stoupala marže," prohlásil. Rath tvrdí, že podle návrhu lékárníků by stouply platby za levné léky o dvě miliardy - ty by uhradili pacienti, případně pojišťovny.
Chudoba však ministrovy propočty odmítl. Řekl, že podle návrhu komory by náklady na veškeré léky stouply ročně o 362 milionů korun. Za lék, který stojí 12 korun, by zaplatil pacient 15 korun, což ho nezatíží. Naopak vyhláška podle něj zvýšila úhrady pacientů výrazně - někdy až o 40 procent.
Lékárníci uvádějí, že po snížení obchodní přirážky už mají první lékárny problémy. O lékárnu přijde například zřejmě Dubá na Českolipsku a do minusových čísel se dostala i lékárna v Borové na Svitavsku. Majitelka počítá s jejím uzavřením.
Rath na svém včerejším brífinku napadl také výzvu komory, aby lékárny snížily nepatrně svým zaměstnancům mzdy, toto "snížení" by pak sloužilo jako odměna pro PR agenturu, kterou si Česká lékárnická komora najala na informování veřejnosti. Podle Ratha komora navádí dopisem členy k trestné činnosti a krácení daní a odvodů na pojistném. Podle ministra kampaň lékárníků směřuje proti "představitelům českého státu" a má získat veřejnost pro zdražení léků. Rath míní, že komora dopisem s výzvou k příspěvkům na zaplacení agentury "jednoznačně dává návod" ke krácení daně a odvodů na sociálním a zdravotním pojištění. "Jsou zde (v dopise) nabádáni majitelé lékáren, aby po dohodě se zaměstnanci jim fingovaně snížili plat. Toto fingované snížení by bylo užito na určitou finanční částku, určenou pro tu najatou PR firmu," popsal Rath.
Podle něj postup komory analyzuje právní firma. Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba považuje ministrovo obvinění za nesmyslné. "Pan ministr střílí od boku bez podkladů a naše profese je ohrožena," zdůvodnil najmutí mediální agentury Chudoba. Lékárníci podle něj na agenturu chtějí přispívat, protože si ohrožení uvědomují. Pokud je ministr přesvědčen o tom, že komora spáchala trestný čin, ať podá podnět k vyšetřování, dodal Chudoba.
Dále prezident České lékárnické komory uvedl, že lékárníci jsou připraveni přitvrdit a koncem února zavřít lékárny i na několik dní. Podle něj není vyloučeno, že se k protestům připojí i soukromí lékaři, zubaři a malé nemocnice.
Zdroj: ČTK